Bankalarda yüzde 35'lik ralli bekliyor

Avrupa'da büyüme beklentilerinin yükselmesi ile hisse senedi piyasalarında özellikle bankalar tarafına girişin yüksek olması bekleniyor.

bankalarda yuzde 35'lik ralli bekliyorAvrupa’da işlerin düzeldiğine yönelin bir beklentide bankalar tarafından geldi. Son gelen açıklamalara göre Avrupa bankalarında yüzde 35’lik ralli beklentisi dile getiriliyor.
 
TCMG Asset Management CEO'su Beat Witmann, Avrupa bankacılık hisselerinin, çekici değerlemelerin etkisi ile bu yıl yüzde 35 yükseliş görebileceklerini söyledi.
CNBC'ye konuşan Wittman, kredi kalitesinde keksin bir iyileşme, bankacılık birliği konusunda ilerleme ve kredi büyümesi, birleşme-satınalma aktivitelerinde iyileşmenin Avrupa bankalarını iyi bir yatırım haline getirdiğini savundu.

Avrupa bankalarının hala düşük seviyelerde olduğunu belirten Wittman, bankacılık sisteminin bütünlüğünün korunmuş olduğunu faizlerin ve değerlemelerin düşük olduğuna dikkat çekti.

 Dolar endeksinin aşağı gelmesi gelişen ülkelere bir faydasının olmadığı görülüyor.  ABD’nin toparladığı ortamda gelişen ülkelerin nasıl adım atacağı merak ediliyor. Özellikle cari açık ve faiz tarafındaki hareketlilik rahatsız ederken Rusya cari açık için ruble döviz sepetin karşısında hareket bandını genişletti. Kötü haber akışı ile banka değerlemelerinin düştüğünü ama şimdi gelinen seviyelerin cazip olduğunu kaydetti. Kredilerin frenlenmesi ve borç kullanımı noktasında gelen haberlerin olumluya döndüğünü dile getirildi.

Bankaları rahatlatan bir başka haber ise Pazartesi günü Basel komitesinin kuralları sıkılaştırma esnek davranacağı oldu. Wittman açıklamalarında ABD’da para piyasalarında fonların Avrupa finansal kurumlarına 2013’ün son çeyreğin ilk iki ayında akışın yüzde 11 arttığını belirtti.

Bölgedeki büyüme beklentilerindeki artış ile hisse senedi piyasalarında bankacılık endeksi önderliğinde ralli yaşanması beklentisi pek çok analist tarafından dillendirilemeye başladı.

BCG Partners stratejisti Mike Ingram, hisse senedi yatırımcılarının ABD’den Avrupa’ya kaydığını belirtti.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *