Bankalarda gergin bekleyiş

Kontrolsüz büyüyerek tehdit yaratan bankalar şimdi yeni sürece nasıl ayak uyduracakları konusunda büyük korku yaşıyor.

Bankalarda gergin bekleyiş

Financial Times haberinde John Gapper bankacılık sektörünü, 2008 krizinden sonra adeta uçurum kenarına doğru koşan ve düşene kadar koşmaya devam eden çizgi filmi karakterlerine benzetti.

Geçtiğimiz 5 yıllık süreçte Atlantik okyanusunun her iki tarafında da krizden kaynaklanan derin problemler yaşandı. Şimdilerde yeni uygulamaların devreye girmesiyle birlikte ekonominin yeniden disipline girmesi sağlanırken, bazı bankalar için yeni daha uygulamalar daha büyük sıkıntı yaratıyor.

Hafta içinde FED'in Basel3 kurallarını daha da sıkılaştıracağını açıklaması, bankaların daha önce aşırı büyümesine izin verilmesinin ardından, sermayelerinde gidilecek daralmaya işaret etti.Yeni uygulamayla birlikte bankalar, Basel Bankacılık Komitesinin belirlemiş olduğu yüzde 3 sınırını aşan varlıkların belirli miktarda sermaye tutmak zorunda olacak ve bankalar sorunlu varlıkları dağıtmalarına yardım etmesi amacıyla, ellerinde minimum hisse ve uzun vadeli tahvil tutmaları gerekecek

Öte yandan, Avrupa Birliği Komisyonu başkanı Jose Manuel Barosso, aşırı bütçe açığını kapama uğraşındaki ülkelerde üretimi arttıracak yatırımları ve ekonomik büyümeyi sağlamak için 2014 yılı bütçesinde esneklik kararı aldıklarını açıkladı.

JP Morgan'ın Jamie Dimon bu uygulamayı anti-Amerikan bir uygulama olarak tanımladı. Dimon'a göre FED'in bu yaklaşımı birçok bankaya ceza getirecek. Hatta birçok ekonomist bu uygulamanın birçok bankacının hapse girmesine ve bazı bankaların çekecekleri likidite problemi sonrasında kapanmasına neden olacağını söylüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir