Bankalar, yanıltan alternatif HAKEM HEYETLERİ kurdu

Tüketici hakem heyetlerinin alternatifini kuran bankalar, şikâyetleri lehlerine çevirmeye başladı.

bankalarin tuketiciye son kazigi!Ücret ve komisyonları kısılan bankaların tüketiciye son kazığı 'hakem heyeti' oldu. Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 81 il ve 892 ilçede kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren Tüketici Hakem Heyetleri'nin alternatifini kurarak müşteri şikâyetlerini bankalar lehine çevirmeye başladı.

% 10 LEHTE % 90 ALEYHTE

Tüketicilerin hakkını bir nevi mahkeme öncesi nihai karar organı gibi görev yaparak koruyan hakem heyetlerine yapılan şikâyet başvurularının yüzde 93'ü tüketici lehine sonuçlanırken, bankaların kurduğu heyette işler tersine döndü.

TBB bünyesindeki Bireysel Müşteri Hakem Heyeti'ne gelen şikâyetlerin sadece yüzde 10'u tüketici lehine sonuçlandırılıyor. Bankaların tüketici hakem heyetleri beş asıl beş de yedek üyeden oluşuyor. Aralarında tüketicinin hakkını savunacak tek bir üye dahi bulunmuyor. 5 asil, 5 yedek üyeden oluşan heyetin 6 kişisini TBB'ye üye bankalar belirliyor.

Kalan iki asil ve iki yedek üyeyi de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu görevlendiriyor. Yani karar yeter sayısı bankaların elinde. Ağırlığı banka temsilcilerinden oluşan heyetin broşüründe ise "Yazdığınız dilekçenizde, 'var ise zararımın bulunup tarafıma ödenmesi', 'mağduriyetimin giderilmesi', 'bütün bu işlemlerden doğan zararımın giderilmesi' gibi ibarelere yer vermeyin" uyarısı yapılıyor.

İŞLEME BİLE ALINMIYOR

TBB verilerine göre geçen yıl 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında bankalara toplam 6 bin 510 tüketici şikâyet başvurusu gelmiş. Bunların yüzde 72'si baştan kabul edilmemiş. 32'si doğrudan hakem heyetine başvurulması nedeniyle, bin 160'ı süre, yargıya intikal nedeniyle, 3 bin 483'ü de 'bürokratik' nedenlerle işleme alınmamış.

RAKAMLAR BANKAYA KIYAĞI GÖSTERİYOR

6 bin 510 başvurunun kabul edilen kısmı sadece bin 825. Onun da ancak 446'sı müşteri lehine sonuçlandırılmış. Banka lehine verilen karar sayısı ise 643. 2012'de gelen 3 bin 163 şikâyetten 144'ü tüketici, 196'sı banka lehine sonuçlandırılmış. 2011'de de durum aynı.

TARAF OLAN KESİM HAKEM OLAMAZ

TÜKODER Disiplin Kurulu Başkanı Şükran Eroğlu, bankaların tüketicileri kendi heyetlerine yönlendirdiğini belirterek, "Bu alternatif hakem heyetleri yok hükmünde sayılmalıdır. Bunlar 'komedi' heyetler" dedi. Kendisinin kaymakamlık bünyesindeki tüketici hakem heyetlerine üye olduğunu hatırlatan Eroğlu, "Bizde bankalarla ilgili gelen şikâyetlerin yüzde 93'ü tüketici lehine sonuçlanıyor. Çünkü genelde bankalar müşterisini kandırıyor. Biz de kararları hukuk çerçevesinde veriyoruz. Bankalara karşı bir önyargımız yok. Ancak yapılan şikâyetlerin büyük kısmı haklı" diye konuştu. Bankaların oluşturduğu hakem heyetinin verdiği olumsuz kararların yeniden ele alınabileceğini de söyleyen Eroğlu, şöyle konuştu: "Bir konuya taraf olan kesimin hakemliği geçerli olmaz. Daha önceden İstanbul Barosu da kurmuştu. Bu Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Tüketiciler bankalardan çıkan olumsuz kararları bize getirsin."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir