Bankalar için yeni düzenleme sinyali

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, bankalar lehine bazı düzenlemeler olabileceğinin sinyalini verdi

bankalar icin yeni duzenleme sinyaliTürkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sektörde yüzde 25 kredi büyümesi olduğunu ifade eden Aydın, "Bu krediler hala üretim ve yatırıma dönük ağırlıklı" şeklinde konuştu.

 Bireysel kredilerde düşüş olduğuna dikkat çeken Aydın, "Bu bizi acıtsa da ülke için olumlu diyoruz" dedi. Aydın, "İhtyaçlara göre ekonomi yönetimi tarafından bankalar lehine bazı düzenlemeler olabilir" şeklinde konuştu. SORUNLU KREDİ YÜZDE 3'Ü GEÇMEZ Sektördeki sorunlu kredilerin oranının yüzde 2,7 ile 2,8 arasında olduğunu söyleyen Aydın, "Asla yüzde 3'ü geçeceğini düşünmüyorum" dedi.
KÂRDAKİ DÜŞÜŞ KURA BAĞLI  Banka kârlarının Ocak'ta yüzde 44 düşmesini değerlendiren Aydın, "Ocak ayındaki kâr düşüşü kur kaynaklı. Yılın tamamında Ocak ayındaki gibi yüksek kâr düşüşü beklemiyoruz" ifadelerini kullandı. Aydın, "Zorunlu karşılıklara faiz istemeye devam ediyoruz. Ekonomi yönetimi ile görüşüyoruz ama mevcut durumun dışında çalışma yok" diye ekledi.
ZİRAAT KATILIM BANKASI KISA SÜREDE GELİYOR Aynı zamanda Ziraat Bankası Genel Müdürü olan Hüseyin Aydın, "Ziraat Bankası katılım bankası için çalışmalara birkaç ay önce başladık. İnşallah çok uzun olmayan bir sürede Ziraat katılım bankasını göreceğiz" dedi. Bankanın kuruluş tarihiyle ilgili olarak ise "Net tarih vermeyeyim teknoloji yazılım aşaması sürüyor" şeklinde konuşan Aydın, kurulacak bankanın ismiyle ilgili henüz bir çalışmanın olmadığını ekledi. Aydın bankayı tek başlarına kurmayı planladıklarını ifade etti Read more: http://www.finansgundem.com/bankacilik/bankalar-icin-yeni-duzenleme-sinyali-578913.htm#ixzz2vqcNAF3C

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir