Bankalar hala paçayı kurtaramadı

Finans sektörü hala kendini kurtarabilmiş değil. Özellikle de Euro Bölgesi bankaları hala küçülüyor.

Bankalar hala paçayı kurtaramadı

Küresel kriz finans dünyasını derinden yaralarken bankaların genelinde ayakta kalabilmek için önemli tasarruf planları gündeme taşındı.

Euro Birliği genelinde bankalar geçtiğimiz 2012 yılından 5.500 şubesini kapatmak zorunda kaldı.Finans dünyasından 2008’den bu yanan kapanan şube sayısı ise 20.000’e ulaştı.

2011’de bakıldığında ise Avrupa Merkez Bankası verilerine göre 7.200 şube kapandı. Euro Bölgesi genelinde operasyonel maliyetleri kısmak ve gelirleri arttırmak için çalışmalar devam ediyor.

Online bankacılık ve telefon bankacılığı tarafında artış yaşanırken, euro birliği bankaları yüzde 8 daraldı. 2012’ye kadar olan 4 yıllık süre zarfında bakıldığında en sert önlemler ise geçtiğimiz yıl alındı.

En önemli hareketlenme İspanya ve Yunanistan’da görüldü. Piraeus 312 şubeyi kapatmak zorundan kaldı. İspanya’da 1.963 şube kapatıldı. İrlanda’da yıl sonundan networkun yüzde 3.1 daralması beklenirken, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Litvanya gibi ülkelerde şube sayılarından artış gözlendi.  
 
2012 yıl sonu itibariyle AB ülkelerinde toplam 218 bin 687 banka şubesi bulunuyor. Bu da her 2 bin 300 kişiye bir şube düşmesi anlamına geliyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir