Bankalar düzeltme sınırını geçti

Geçtiğimiz hafta FED'den gelen açıklamaların piyasalarda dengeleri değiştirmesi ve içerde bankacılık karlarını etkileyecek yeni açıklamalar ile bankalar düzetlme sınırını geçti

Bankalar düzeltme sınırını geçti

THE LİRA/ÖZELFED’in açıklamaları ile piyasaların genelinde sert hareketler yaşanırken içerde düşüşe önderlik eden bankalarda olumsuz etkileyen farklı gelişmeler de yaşandı.

İlk etapta 25 Mayıs’ta ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın Kredili Mevduat Hesapları (KMH )uygulanan faiz oranlarına TL ‘de aylık bazda 2.22 olarak üst sınır getirildiğini açıklaması bankalar için gerilimi arttıran haber oldu. Geçtiğimiz Cumarte4si günü gelen haberler sonrasında haftanın ilk işlem gününde 193.394 seviyesinden başlayan endeks gün içinde en düşük 174.307 seviyesine görürken kapanışta 175207’ye geldi.

Hafta içinde gelen bir başka haber ise yeni tüketici yasası oldu. Yeni yasa ile bankaların karlarını düşürecek yeni maddelerin olması bankacılık endeksine satışları arttırdı.

Bankacılık endeks zirvede 198 bin puan görürken gelen satışlar ile bu seviyenin yüzde 10 altına indi ve düzeltme bölgesine girdi.

İçeride gelen haberlere ek olarak ABD'de tahvil faizlerindeki yükseliş buna ek olarak da içerde faizin hızlı yükselişi de bankalar üzerinde baskıyı arttırdı.

Haftanın son işlem gününde beklentilerden yüksek gelen dış ticaret rakamlarının piyasalar üzerinde sert etkisi gözleniyor. İkinci yarıda BIST 100 açılması  yüzde 1.95'lik düşüşle 85.467 puandan devam ederken bankacılık endeksinde ise yüzde 2.16'lık düşüşle 175.606 seviyesine gelindi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir