Bankacılık birliğinden umutlu değil

Eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı Trichet bankacılık birliğindeki amacın bankayı devletten ayrıştırmak olduğunu söyledi ve bunun sağlanacağını; fakat daha yolun çok başında olunduğunu belirtti.

bankacilik birliginden umutlu degilAvrupa bankalarının yeni bir birlik kurması, şimdiden milyarderlerin evlilik öncesi sözleşmesinden daha çok görüşülmeye başladı; fakat eski Avrupa Merkez Bankası(ECB) başkanı, çalışmaların son aşmaya gelmekten çok uzakta olduğunu kaydetti.

Bu hafta Avrupa Birliği'nin liderleri, sorunlu bankaların kapanış mekanizmasını kontrol edecek olan ve uzun zamandır beklenen anlaşmayı sağladılar. Tek çözüm mekanizması, ECB'nin denetimsel gücü ve bölge genelinde mevduat sigortasının desteğiyle Avrupa'ya özgü ''bankacılık birliğini'' hazırlıyor. Bu anlaşma ile bankaların vergi mükellefi fonu ihtiyacı sert bir şekilde düşüyor.

Bölgede borç krizi başladığı dönemde ECB'nin başında bulunan Jean-Claude Trichet CNBC'ye verdiği röportajında ''Buradaki düşünce bankayı devletten ayrıştırmak'' şeklinde konuştu.

Trichet bunun sağlanacağını, fakat daha süresi olduğunu düşünüyor.

2026'da hazır olacak 55 milyon euro kurtarma fonu bu haftanın en önemli doktrini oldu ve eğer geçiş döneminde bankalar çökerse ne olacak sorusunu doğurdu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *