''Bankacılar da yemin etmeli''

Bir araştırma kuruluşu, bankacılık sektöründe güvenilirliğin artırılması için çalışanların görevlerine başlamadan önce yemin etmesi gerektiğini söyledi.

''bankacilar da yemin etmeli''ResPublica düşünce kuruluşu, bankacılık sektöründe yaşanan üst üste skandalların kamuoyunda sektöre olan güvene büyük zarar verdiğini ifade etti.

BBC'nin haberine göre, kuruluşun raporunda, bankacılarında doktorların Hipokrat yeminine benzer bir yeminle "ahlaki ve ekonomik görevlerini yerine getireceklerini" taahhüt etmelerinin artık bir gereklilik haline geldiği söyleniyor.Bankaların küçük ve orta ölçekli işletmelere daha saygın bir hizmet vermesi gerektiğini ifade eden düşünce kuruluşu, özellikle sıkıntıya düşen şirketlerin adil bir muamele görmesinin de şart olduğunu ifade ediyor.

'Ahlâk çöküşü' ResPublica'nın Genel Müdürü Philip Blond, "Yaşanan sayısız skandal gösteriyor ki bankacılık sektöründe bir ahlâk çöküşü var. Bankacılar etik değerleri fazlasıyla gözardı ediyorlar" dedi.Blond'a göre, benimsenecek bir 'bankacı yemini' sektördeki usülsüzlükleri de azaltabilir.ResPublica'nın önerdiği yemin ise şöyle:

"Müşterilerin ihtiyaçlarını ilk sıraya koyacak şekilde davranmak için elimden geleni yapacağım. Müşterilere örnek bir hizmet vermek birincil önceliğimdir.""Usülsüzlük ve yolsuzlukla nerede karşılaşırsam engellemeye çalışacağım. Bankacıların eylemlerinin toplum üzerinde olumsuz etkiler yaratmasına izin vermeyeceğim." 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 80 = 81