Banka değil, suç makineleri. 30 bankaya fazla mesai incelemesi

Geçen yıl Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bazı bankalara toplamda 500 milyon lira fazla mesai cezası kesilirken, 30 bankaya yönelik daha inceleme olduğu öğrenildi.

30 bankaya daha fazla mesai incelemesiKüresel piyasalardaki olumsuz gelişmelere rağmen 2013 yılında 24,7 milyar liralık rekor kar elde eden Türk bankacılık sektörünü fazla mesai endişesi sardı.

Geçen yıl Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bazı bankalara toplamda 500 milyon lira fazla mesai cezası kesilirken, 30 bankaya yönelik daha inceleme olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre 30 finans kuruluşuna yönelik yapılan incelemede çalışanlar ile finans kuruluşları arasında yapılan sözleşmeler gözden geçiriliyor. Çalışma Bakanlığı Teftiş Kurulu ile bankaların hukuk bölümünün de konuya ilişkin değerlendirmeleri sürüyor. Her bir banka farklı değerlendiriliyor. İncelemelerde iki konu üzerinde duruluyor.

Bankalar sözleşmelerde çalışma saatlerine ilişkin yapılan anlaşmanın yargı kararlarına uygun olduğunu ifade ediyor. Bankaların bir diğer itirazı ise şubeler arasındaki farklı çalışma saatleri. Müfettişlerin bir şubede yaptıkları incelemeyi o bankanın diğer şubelerinin tamamına ceza olarak uyguladığını ifade eden üst düzey bir finans sektörü temsilcisi, incelemenin sürdüğünü ifade etti. Bazı bankaların geçen yıl kesilen cezaların ardından çalışanlarına fazla mesai ödemesi yaptıkları  belirtiliyor.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) geçen yıl Kasım ayında bankalara 500 milyon lirayı bulan fazla mesai cezasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kapısını çalmıştı. TBB temsilcileri, “Denetçiler, ekranların açık olduğu her saati fazla mesai olarak yorumlamış. Ekranın açık kalması personelin o sürede çalıştığı anlamına gelmiyor. Yanlış yorumlama var” itirazında bulunmuştu. Bakanlık müfettişleri şikayetler üzerine personeline fazla mesai yaptıran bankaları mercek altına almıştı.

BİR YILDA İSTİHDAM 11.362 ARTTI

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre Ekim-Aralık 2013’de mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarının toplam şube sayısı, Temmuz-Eylül 2013 dönemine göre 189 adet, önceki geçen yıl sonuna göre 789 adet artarak 11 bin 23 oldu. 2012 yıl sonuna göre şube sayısı kamusal sermayeli mevduat bankalarında 318 adet, özel sermayeli mevduat bankalarında 241 adet, yabancı sermayeli mevduat bankalarında 232 adet artarken, kalkınma ve yatırım bankalarında ise 2 adet azaldı. İstihdam artışı son bir yılda 11 bin 362 artarak 197 bin 460 oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir