Bank of America'ya 17 milyar dolar'lık rekor ceza

Bank of America ve ABD Adalet Bakanlığı bankaya 16-17 milyar dolarlık rekor bir ceza üzerinde anlaşmaya yakınlar...

bank of america'ya rekor ceza: 17 milyar dolar

Dünya ekonomisini kasıp kavuran küresel finansal krizin ne ölçüde geride kaldığına ilişkin tartışmalar sürerken, bir yandan da krizin patlamasında etkisi olduğu ileri sürülen banka ve şirketlere ceza yağıyor. Bu konuda en büyük davaların açıldığı ABD'de, banka ve şirketler ile devlet arasında pazarlıklar da sürüyor.

Andrew Grossman, Christina Rexrode ve Dan Fitzpatrick'in The Wall Street Journal Türkiye'de (http://www.wsj.com.tr) yayımlanan haberinde, bunlardan en büyüğü sayılan Bank of America davasına ilişkin gelişmeler ele alınıyor.

Konuya yakın kaynakların verdiği bilgilere göre Bank of America ve ABD Adalet Bakanlığı mali krize giden dönemde mortgage anlaşmalarında adaletsizlik yaptığı gerekçesiyle bankaya 16-17 milyar dolarlık rekor bir ceza üzerinde anlaşmaya yakınlar.

Banka hükümete, eyaletlere ve diğer hükümet kurumlarına yaklaşık 9 milyar dolar nakit para ödemek için gönüllü olduğunu belirtirken, bu anlaşmanın içinde bulunduğumuz ay itibariyle sonuçlandırılabileceği belirtiliyor. Bunun yanında müşterilerin mortgage yüklerini azaltabilmek için ilave para cezası da verilecek.

Sonlandırılması durumunda anlaşma ABD hükümeti ve şirket arasında rekor bir cezayı temsil ediyor olacak. Bundan daha önce yine Adalet Bakanlığı, J.P. Morgan Chase Bankası'na aynı suçlardan dolayı yaklaşık 13 milyar dolarlık ceza vermişti.

Bank of America'nın bu yılın başında Federal Konut Finansmanı Kurumu'na yaptığı ödemeler göz önüne alındığında bankanın ödediği toplam ceza 23 milyar dolara kadar çıkabilir. Adalet Bakanlığı Bank of America'nın Konut Finansmanı Kurumu'na yaptığı ödemenin yaklaşık 6 milyar dolar civarında olduğunu tahmin ediyor.

Yalnızca birkaç hafta önce Bank of America, Adalet Bakanlığı'yla yaptığı görüşmelerde şu an kabul ettiğinden 3 milyar dolar daha az bir ceza ödemek için ısrar etmiş ve adil olmayan bir biçimde cezalandırıldığını savunmuştu. Banka ayrıca ödemelerinin yarısından fazlasının nakit yerine müşterilere yardım şeklinde olması girişimini de geri çekti.

Adalet Bakanlığı ve diğer hükümet kurumları bu yıl dünyanın en büyük bankalarına yönelik ceza girişimlerini artırdı. Bu adımlar savcıların mali krize neden olan bankalara yönelik çok yumuşak davrandıklarına yönelik eleştirilerin ardından daha da yoğunlaşmaya başladı. Temmuz ayında Adalet Bakanlığı Citigroup ile 7 milyar dolarlık bir ceza için anlaşmaya varmıştı.

Bank of America'nın ödeyeceği miktar ise Merrill Lynch ve Countrywide firmalarını satın alması yönünde verdiği kararın ne kadar maliyetli olacağını hatırlatıyor.

Ceza aynı zamanda bankanın yasal konularını elinden geldiğince az maliyetli yapmaya çalışan ve görevde bulunduğu 4.5 yıl boyunca bankanın giderlerini azaltmayı amaç edinen CEO Brian Moynihan için de artık yeni bir sayfa açıldığı sinyalini veriyor.

Moynihan hissedarlara yaptığı açıklamada Adalet Bakanlığı ile yapılan anlaşmanın kriz döneminden kalan ve çözülmesi gereken büyük olayların en sonuncusu olduğunu söyledi. Banka mali krizin başlangıcından bu yana yasal konulara çözüm bulmak ve mortgage hisselerini geri almak için 60 milyar dolar harcamış durumda.

Konuya yakın kaynaklara göre banka, Adalet Bakanı Eric Holder ile 30 Temmuz'da CEO Moynihan'ın gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından anlaşmaya vardı. Banka haftalar boyunca 13 milyar dolar ödemek konusunda ısrarcı olurken, Adalet Bakanı 17 milyar dolardan aşağı inmedi. Ertesi sabah itibariyle banka 4 milyar dolarlık nakit ödeme teklifini 7 milyar dolara çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir