Bakan Çavuşoğlu bastırdı, Almanya kıvırdıkça kıvırdı

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, turizmde bir an önce normalleşmenin sağlanması için Almanya’ya yaptığı ziyarette, beklentilerine karşılık bulamadı.

AB, Türkiye’yi 1 Temmuz’da yayınladığı güvenli ülkeler listesine almadı. AB’nin güvenli ülkeler listesi 2 haftalık aralıklarla gözden geçirilip güncelleniyor. 15 Temmuz’da olumlu bir sonuç çıkmaması durumunda, gözler Ağustos başında yapılacak bir sonraki değerlendirmeye çevrilecek.

Beraberinde Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe ile Berlin’de temaslarda bulunan Çavuşoğlu, turistlerin güvenli şekilde tatillerini yapabilmeleri için güvenceler verdi, alınan önlemleri anlattı ve Almanya’nın Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını “bir an önce” kaldırmasını beklediklerini aktardı.

ALMAN TARAFI TÜRKİYE SÖZ VERMEDİ

Ancak Alman tarafı, mümkün olan en kısa sürede, daha fazla ülkeye seyahat uyarısının kaldırılmasını “umut ettiklerini” aktarmakla birlikte bu konuda Türkiye’ye şimdiden söz veremeyecekleri mesajını verdi.

Alman bakanlar görüşmelerde seyahat kısıtlamalarının kaldırılması konusunda Almanya’nın diğer AB ülkeleriyle ortak hareket edeceğinin altını çizdiler, Türkiye ile ilgili kısıtlamaların kalkması için de bu alandaki AB kriterlerinin karşılanması gerektiğini vurguladılar.


Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında da nazik ve diplomatik ifadelerle, Türkiye konusunda tek taraflı adım atamayacakları, bu konuda hızlı bir kararın da mümkün görünmediği mesajını verdi. Maas, karar alırken güvenilir, bilimsel veriler ışığında, son epidemolojik durumu ve alınan önlemleri gözden geçirerek karar vereceklerine işaret etti.

BUNDAN SONRA SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Deutsche Welle Türkçe‘de yer alan habere göre Çavuşoğlu’nun ziyareti sırasında Türk tarafınca iletilen dosyalar, önümüzdeki günlerde Alman dışişleri, içişleri ve sağlık bakanlığı yetkilileri tarafından ayrıntılı bir şekilde incelenecek.

Ardından AB Dönem Başkanı Almanya, Türkiye’nin paylaştığı bilgi ve güvenceleri, Alman hükümetinin değerlendirmesiyle birlikte AB Komisyonu’nun ve diğer ülkelerin bilgisine sunulacak. Konu gelecek iki hafta içerisinde AB’de yeniden masaya yatırılacak.

AB TÜRKİYE’Yİ GÜVENLİ ÜLKELER ARASINA ALACAK MI?

Almanya’nın Türkiye hakkındaki seyahat uyarısını kaldırması, aynı zamanda AB’nin Türkiye’yi güvenli ülkeler arasında değerlendirmesine, Türkiye’den üye ülkelere yapılacak seyahatlere yeşil ışık yakılmasıyla bağlantılı bulunuyor.

AB üyesi ülkeler bu hafta başında yaptıkları toplantıda, üçüncü ülkelerden Avrupa’ya yapılacak seyahatlerle ilgili kısıtlamaların, üye ülkeler arasında eşgüdümlü olarak kaldırılmasını kararlaştırdı. 1 Temmuz’dan itibaren ilk aşamada 15 ülkeden Avrupa’ya yapılacak seyahatlere yeşil ışık yakan AB Konseyi’nin tavsiye kararında bu durum kayda geçirildi. Burada herhangi bir üye ülkenin AB tarafından uygulanan seyahat kısıtlamalarını, diğer üye ülkelerle koordineli bir şekilde kararlaştırmadan, “tek taraflı olarak kaldırmaması” gerektiği vurgulandı.

Brüksel’in güvenli ülke kriterleri

AB Konseyi’nin tavsiye kararına göre, Türkiye’nin güvenli ülke olarak sınıflandırılması ve böylelikle de Türkiye’den AB’ye seyahate tekrar izin verilebilmesi için bazı kriterlerin karşılanması gerekiyor.

Buna göre Türkiye’de salgın konusunda yaşanan gelişmeler, fiziksel mesafenin korunması dahil salgının kontrol altına alınmasına dönük önlemler mercek altına alınacak. Ayrıca ekonomik ve sosyal durum, sağlık sisteminin yeterli olup olmadığı, kümülatif olarak değerlendirilecek.

VAKA VERİLERİ İNCELENECEK

Türkiye’de vaka sayıları ile ilgili yaşanan seyir ise kararda belirleyici olacak. AB’nin seyahate yeşil ışık yakabilmesi için, Türkiye’de 100 bin kişide, son 14 günde görülen yeni vaka sayısının, AB ortalamasına yakın ya da daha az olması gerekiyor. Ayrıca son 14 günlük veriler, önceki 14 günle kıyaslanacak, artış olup olmadığı incelenecek.

AB verilerde şeffaflık istiyor

AB’nin karşılanmasını beklediği diğer kriterler arasında, COVID-19 vakalarına ilişkin verilerin şeffaf bir şekilde paylaşılması, güvenilir testler, tedavi yöntemleri, vakaların teknik takibi, sosyal mesafe ve izolasyon önlemleri bulunuyor.

AB ülkeleri değerlendirmelerinde, Türk tarafının sunduğu bilgilerin yanı sıra, Türkiye’deki AB delegasyonun görüşlerini de alacak. Avrupa Birliği, güvenli ülkeler listesine dahil edilen bir ülkede olumsuz bir seyir yaşanması durumunda ise yeniden kısıtlamalar uygulayabilecek.

ÖNEMLİ İKİ TARİH: 15 TEMMUZ – 1 AĞUSTOS

Alman Dışişleri Bakanı Maas’ın Perşembe günü basın toplantısında da dikkat çektiği bu kriterler ışığında gelecek iki hafta içerisinde yapılacak değerlendirmeler, AB’nin Türkiye’yi güvenli ülkeler listesine dahil edip etmemesinde belirleyici olacak. Bu liste iki haftalık aralıklarla gözden geçirilip güncelleneceği için, Temmuz ortasında olumlu bir sonuç çıkmaması durumunda, gözler Ağustos başında yapılacak bir sonraki değerlendirmeye çevrilecek.

Almanya, Mart ayında tüm ülkeleri kapsayan global seyahat uyarısı yayımlamış, vatandaşlarından zorunlu haller dışında ülke dışına seyahat etmemelerini istemişti. Geçen ay, seyahat uyarısı AB üyeleri ve Schengen ülkeleri için kaldırılmış, Türkiye’nin de aralarında üçüncü ülkeler için ise uyarı Ağustos ayı sonuna kadar uzatılmıştı.

AB üyelerinin, Türkiye’den Avrupa’ya seyahate yeşil ışık yakmaları durumunda, bu Almanya’nın Türkiye’yi, seyahat uyarısı kapsamı dışına çıkartmasına da zemin teşkil edebilecek. Ancak bu durumda da Türkiye’deki turizm sezonunun önemli bir bölümü geride kalmış olacak.

Türkiye'ye adeta yalvardı! Büyük fırsat var, bize gelin!

TÜRKİYE’DEN DÖNENLER İÇİN UYGULANACAK KARANTİNANINDA KALDIRILMASI MASADA

Türkiye’nin Almanya’dan talepleri, sadece seyahat uyarısının kaldırılmasıyla sınırlı değil. Ankara ayrıca, Türkiye’den dönenler için öngörülen 14 günlük evde karantina uygulamasından da rahatsız.

Almanya’nın salgın hastalıklara mücadele kurumu olan Robert Koch Enstitüsü tarafından güncellenen listede Türkiye halen “riskli bölgeler” listesinde yer alıyor. Bu kurumun bilimsel özerkliğe sahip olması, Alman hükümetinin bu konuda etkide bulunmasına imkan vermiyor.

İngiltere'den Türkiye'ye karantina muafiyeti

TÜRKİYE RİSKLİ BÖLGELER LİSTESİNDE OLDUĞUNDAN DÖNENLERE 14 GÜNLÜK KARANTİNA UYGULANIYOR

Türkiye riskli bölgeler listesinde kaldığı müddetçe, Almanya’dan zorunlu olarak, aile ya da iş seyahati yapmak için Türkiye’ye seyahat edip dönenlerin, pek çok eyalette 14 gün süreyle evlerinde karantinada kalmaları gerekebiliyor. Pek çok işveren, çalışanlarına riskli bölgelere gitmeme uyarısında bulunurken, kimi işveren de, keyfi olarak riskli bölgelere gidip dönülen seyahatlerden sonra ev karantinasında kalmak zorunda olan çalışanlarının ücretlerinde kesinti uygulayabiliyor. Ayrıca birçok sağlık sigortası, seyahat uyarısına rağmen riskli bölgelere seyahat edenlerin sağlık sorunları yaşamaları halinde sorumluluk kabul etmiyor.

Gurbetçiyi aşağılayan Hollandalı ikiyüzlü Bakan, böyle rezil oldu!

ALMAN TURİSTLER İÇİN HAZIRLANAN SAĞLIK PAKETLERİ VE DÖNÜŞTE COVID TESTİ UYGULAMASI DA İKNA ETMEYE YETMEDİ

Türk hükümeti, Alman hükümetini ve Alman turistleri ikna etmek için, ziyaretçilerin sağlık masraflarının karşılanması için kapsamlı sigorta paketleri hazırladı. Turistlerin, Almanya’ya dönüşlerinde karantinadan muaf tutulabilmesi için de havalimanlarında test imkanı da sunuyor. Ancak uyarı olduğu sürece, Alman vatandaşlarının turistik amaçlarla Türkiye’ye gitmekten kaçınacağı, turizm şirketlerinin de faaliyetlerine başlayamayacağı açık.

Bakan Çavuşoğlu bastırdı, Almanya kıvırdıkça kıvırdı” üzerine bir düşünce

 1. Resmi Yokso64

  ikiyüzlüsünüz,alcaksiniz avrupa.
  ulen birgün elimize düseceksiniz ve bu yaptiklarinizi suratiniza suratiniza carpmazsak yuh olsun bize.
  özgürlükmüs
  demokrasiymis
  hakmis
  hukukmus…………hepsi hikaye.
  bu yaptiklarinizi hicbir zaman unutmayacagiz.
  yemin ederim unutmayacaz.

  artik biktirdiniz aq.
  yaziklar olsun lan size.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir