Bakan Çağlayan, borsadaki düşüşü değerlendirdi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben S. Bernanke’nin, Merkez Bankası’nın 2014 yılı ortasında varlık alımlarını sonlandırabilecekleri sinyalini vermesinin ardından borsada yaşanan durumu değerlendirdi.

Bakan Çağlayan, borsadaki düşüşü değerlendirdi

Kürsüye çıkarken tabletten bilgisayarına göz attığını ve borsada düşüşün yüzde 4’ü geçtiğini belirten Bakan Çağlayan, 10 yıllık tahvilin faizinin ise yüzde 8’in üzerine çıktığını gördüğünü söyledi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Faiz borsa verilerini inceledim, göstergelerde artış var, 25 gün önce 4.61’e kadar düşmüştü. 7.60’lara yükselmişti. Borsada yüzde 4’lük düşüş vardı.

ABD Merkez Bankası Başkanının açıklamalarının ardından yaşandı bu durum. Şimdi burada faiz lobisine girmek istemiyorum.

Ben bugünü teşviklerle kapatmak istiyorum. Ancak basın mensubu arkadaşlar sormadan ben söylemek istiyorum. Bu durum FED’in yaptığı açıklamalardan kaynaklıdır. Bu düşüş şu anda dünyanın tüm ülkelerinde yaşanmaktadır.

Zaten FED’in başkanı önümüzdeki bir yıl boyunca yaklaşık 85 milyon doları piyasada tutacağını söylemiştir. Bu da göstermektedir ki şu anda yaşanan bu durum geçicidir.

Dünyanın asıl korktuğu mesele şu anda Çin’de yaşanan büyümedeki hızın yavaşlamasıdır. Çin’de yaşanan büyümenin yavaşlaması dünyanın büyük ülkelerinde hissedilecektir” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *