Bakan açıkladı: Kamu personeli alımında bundan sonra...

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 yılında kamuya alacakları personel sayısında 2016'ya göre bir azaltmaya gideceklerini söyledi.

kamuya personel aliminda onemli gelismeMaliye Bakanı Naci Ağbal, gelecek yıl kamuya alınacak  personel sayısında 2016'ya göre bir azaltıma gideceklerini belirterek, "2017 ve  sonraki yıllar personel harcamalarında rasyonalizasyona gideceğimiz, tasarrufa  gideceğimiz yıllar olacak. Cari harcamaları da aşağı çekeceğiz." dedi.

Ağbal, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve  soruları yanıtladı.

Orta Vadeli Program'ın (OVP) dün Başbakan Binali Yıldırım tarafından  açıklandığını anımsatan Ağbal, OVP'nin piyasalar üzerinde olumlu etki yaptığını  düşündüğünü ifade etti.

Programın piyasalar tarafından son derece inandırıcı, gerçek, ayağı  yere basan bir program olarak telakki edildiğini vurgulayan Ağbal, "Biz bundan da  mutluluk duyuyoruz. Her zaman söylüyoruz, ekonomik program gerçekçi, rasyonel,  öngörülebilir ve bir şekilde yapısal reformlarla desteklenen bir program olmalı  ve Sayın Başbakanımızın dün açıklamış olduğu program da tamamen bu çerçevede  açıklanmış bir program oldu." diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunun altını çizen Ağbal,  herhangi bir şekilde gündelik piyasa hareketleriyle Türkiye ekonomisini  değerlendirmenin doğru bir yaklaşım olmayacağına işaret etti.

Ağbal, OVP'deki değişikliklerin sorulması üzerine, 2016 için yıl sonu  büyüme tahminini yüzde 3,2 olarak belirlediklerini anımsattı. Ağbal, şöyle devam  etti:

"Burada bu revizeyi yapmamızı gerekli kılan dış koşullar var, iç  koşullar var. Özellikle biz 2016 yılında gerek global istikrarsızlıkların  azalacağı, global ekonomide IMF’nin tahminlerine uygun olarak daha olumlu bir  büyüme trendi geleceğini, Avrupa Birliği’nin yine tahminlere uygun olarak daha  yüksek oranda büyüyeceğini varsaydık. Özellikle turizm sektöründe, biliyorsunuz  daha sonra ortaya çıkan belirsizlikler oldu. Turizm sektörü için yılın başında  daha olumlu bir beklenti içindeydik. Tarım sektörüyle ilgili beklentilerimiz  büyüme anlamında daha yüksekti. Dolayısıyla burada 2016 için büyüme tahminimizi  aşağı yönlü revize etmemizin arkasında yatan; bir, dış talepteki daralma, yani  ihracat kanalı üzerinden, ithalat kanalı üzerinden ve finansman kanalı üzerinden  büyümeyi aşağı çeken faktörler var. İki, içeride özellikle bu terör olaylarının  meydana getirdiği, Rusya krizinin meydana getirdiği turizm sektöründe bir daralma  var. Arkadaşlarımızın yaptığı tahmine göre, tek başına bu, büyüme üzerinde yüzde  1’e yakın veya yüzde 1 civarında bir aşağı yönlü etki meydana getirdi."

'4. ÇEYREKTE DAHA HIZLI BİR TOPARLANMAYI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ'

Maliye Bakanı Ağbal, yıl sonu büyüme tahminini yaparken, üçüncü ve  dördüncü çeyreklere ilişkin gerek tüketim, gerek yatırım, gerek ihracat, gerek  ithalat bakımından teknik analizler yaptıklarını anlattı. OVP'deki büyüme  tahmininin doğru, gerçekçi bir tahmin olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Ağbal,  üçüncü çeyreğe ilişkin olarak gerek tüketim, gerek yatırım tarafında önceki yılla  mukayese edildiğinde önemli ölçüde aşağı yönlü riskler bulunduğunu bildirdi.

Ağbal, "Ama biz, özellikle siyasi istikrar, ekonomik istikrar, almış olduğumuz  tedbirler, beklentilerde olumlu yönde gidiş sayesinde dördüncü çeyrekte daha  hızlı bir toparlanmayı gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz ve açıkçası 3,2  ihtiyatlı bir tahmindir, konservatif bir tahmindir. Daha da yukarıda yani 3,2'den  daha yukarıda bir büyüme gelme ihtimali de vardır." değerlendirmesinde bulundu.

Gelecek yıl özel sektör yatırımlarında, alınan kararlar neticesinde bu  yıldan daha iyi bir performans gerçekleşeceğini belirten Ağbal, 2017 yılında  turizm sektöründe de hızlı bir toparlanma beklediklerini söyledi. Gelecek yıl  özel sektör yatırımlarının artacağını, ihracatın bu sene büyümeye katkısının  negatif olacağını kaydeden Ağbal, önemli anlamda ihracata destek olacak  tedbirleri açıkladıklarını, ihracatın büyümeye katkısının artacağını dile  getirdi. Ağbal, "(Kamu harcamaları üzerinden büyüme destekleniyor, bütçe  açığındaki artış bunu çağrıştırıyor veya ifade ediyor) yaklaşımı doğru bir  yaklaşım değil." ifadelerini kullandı.

Ağbal, 2017 bütçesinin ayrıntılarına ilişkin soruyu yanıtlarken de  bundan önceki OVP'ler gibi bu OVP'yi hazırlarkende bütçe tarafında mali  disiplini kararlılıkla sürdürme anlayışını her şeyin başına koyduklarını  vurguladı. Ağbal, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin son 4-5 yıldır bütçe açıklarına bakın; yüzde  1,2-1,3-1,3-1,6. Ne demek? Yüzde 2'nin altında bir bütçe açığı patikasını  oluşturabilmişiz ve biz şu anda ne diyoruz? Merkezi yönetimbütçe açığı her ne  kadar 2017 yılında yüzde 1,9 olsa da önce 1,6'ya, sonra 1,3'e inecek. Genel  devlette ise yüzde 1'e inecek. Dolayısıyla bütçe disiplinine son derece önem  veriyoruz. Bunun özel sektörün finansmanı açısından ne kadar önemli olduğunu  biliyoruz."

Naci Ağbal, Başbakan Yıldırım'ın ifade ettiği gibi eğitim ve sağlık  yatırımlarına daha fazla kaynak ayıracaklarını bildirdi. Türkiye'nin özel sektör  yatırımlarının artışına katkı sağlayacak altyapı yatırımlarıyla otoyollar,  bölünmüş yollar, hava limanları ve demiryolu yatırımlarıyla 2017'nin adeta bir  yatırım yılı olacağını dile getirdi. Bütçe disiplininden taviz vermediklerini  ifade eden Ağbal, "Ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. Ama diyoruz ki bizim ne  yapmamız lazım? Eğer bütçeden ilave bir kaynak harcayacaksak bunu yatırıma ve  üretime harcamamız lazım." dedi.

Kamu personeli alımları için Bakan Ağbal'dan açıklama

'TASARRUFU ÖNCE KAMU OLARAK BİZ YAPACAĞIZ'

Ağbal, 2017'de kamuda istihdam edilecek personel sayısına ilişkin bir  soru üzerine, gelecek 3 yılda cari harcamalarda milli gelirin yaklaşık yüzde 2’si  kadar bir azalma öngördüklerini bildirdi. Cari harcamaların, kamu kurumlarının  mal ve hizmet alımları, kırtasiye malzemesi alımları, yolluk alımları, döşeme ve  demirbaş alımlarını içerdiğini anlatan Ağbal, 2017 bütçesinde kurumların mal ve  hizmet alımlarında azaltıma gittiklerini, kamu kurumlarının gerek bina  kiralamalarında, gerek demirbaş alımlarında, gerek kırtasiye alımlarında, gerekse  hizmet alımlarında tasarrufa gideceğini belirtti. Ağbal, şöyle konuştu:

"Vatandaşa diyoruz ki 'tasarruf yapalım.' O zaman tasarrufu önce kamu  olarak biz yapacağız. Personel için de bu geçerli. Nasıl kurumların cari  harcamalarını aşağı çekiyoruz, personelde de olabildiğince ihtiyaçlarımızı mevcut  kamu personeliyle sağlamaya çalışacağız. Yani burada kamu personeli doğru yerde,  doğru zamanda, doğru işte çalışacak. Onun için 2017 yılında kamuya alacağımız  personel sayısında 2016'ya göre bir azaltıma gideceğiz. Ben bunu inşallah bütçe  toplantısında daha detaylı bir şekilde anlatacağım. Ama 2017 ve sonraki yıllar  personel harcamalarında rasyonalizasyona gideceğimiz, tasarrufa gideceğimiz  yıllar olacak. Cari harcamaları da aşağı çekeceğiz."

Bakan Ağbal, yeniden yapılandırmada son rakamlara ilişkin soruya  karşılık olarak da "Her dakika rakamlar değişiyor, yükseliyor. Biraz önce  arkadaşlar 13 milyar lira gibi bir rakam söylediler yapılandırma için, inşallah o  rakamlar daha da artacak. Vatandaşlarıma çağrıda bulunuyorum; 31 Ekim'e kadar  lütfen gelin başvurun, tarihi fırsatlar var, peşin ödeme indiriminden yararlanın  ve borcunuzu kapatın." yanıtını verdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *