BAE’de ilginç Türkiye iddiası

BAE, Ankara’nın Mısır politikasına tepki olarak “Türkiye’deki yatırımlarını geri çektiği ve sanayi faaliyetlerini süresiz olarak durdurduğu” öne sürüldü.

BAE’de ilginç Türkiye iddiası

Hürriyet'te yer alan habere göre Türk makamları bu yönde herhangi bir gelişme yaşanmadığını Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) merkezli haberin spekülasyon olabileceğini belirtti. Elaph haber sitesi çıkışlı olan iddia bölge ülkelerinde de ilgi uyandırdı. Foreign Policy, The Atlantic ve Al Monitor gibi saygın medya organlarına da yazan Mısır’ın ünlü siyasi yorumcusu Besim Sabri, Twitter hesabından ve “haber doğru ve inanılmaz” ifadesini kullandı.

BAE, DARBEYİ KUTLAMIŞTI

Körfez bölgesinin ünlü siyasi yorumcusu Sultan El Kassımi de Twitter’dan haberin doğru olduğunu iddia etti. Müslüman Kardeşler’e karşı en mesafeli bölge ülkelerinden olan BAE, Mısır’daki darbenin ardından askeri yönetimi Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte kutlayan ilk ülkelerden olmuştu. Türkiye’de 73 BAE sermayeli firma faaliyet gösteriyor. Bu firmaların faaliyet alanları ağırlıklı olarak gayrimenkul, inşaat, toptan ve perakende ticaret ve imalat sanayisi. BAE firmaları içinde Türkiye’de en ünlü olan ise SAMA Holding’de hissesi bulunan El-Maktum’un sahip olduğu Emaar Properties. Şirket Türkiye’de sağlık, alışveriş merkezleri, oteller ile gayrimenkul sektörlerine odaklı projeler yürütüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir