B planı mı?: "Ruslar gazı keserse alternatif biz varız"

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Doğal Kaynaklar Bakanlığı'nın doğalgaz sevkıyatına hazırlandığı bildirildi. İlk durak Türkiye...

IKBY Parlamentosu Enerji Komisyonu Üyesi Beyar Doski, Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, "Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Kürdistan doğalgazını bu yakınlarda dünya piyasalarına sevketmeye hazırlanıyor. Kürdistan bu adımla dünya enerji haritasındaki yerini alacaktır" dedi.

rus-gaziKürt bölgesinin doğalgaz rezervi açısından zengin olduğunu belirten Doski, "Petrolün yanında doğalgaz geliri de ekonomik sıkıntıları giderecektir. Bölgemiz doğalgaz rezervi açısından çok zengindir" ifadesini kullandı.

IKBY'nin doğalgaz ihraç etmeye başlamasıyla dünyadaki sayılı tedarikçilerden biri olacağını kaydeden Doski, bunun kendileri için çok önemli bir adım olduğunu dile getirdi.

BAĞDAT’TAN BAĞIMSIZ SATILACAK

Petrolden sonra doğalgazı da Bağdat'tan bağımsız olarak satacaklarını ve bununla Irak hükümetine karşı ellerinin güçleneceğine işaret eden Doski, "Doğalgaz ihracının bizim için bir diğer önemi de Bağdat'a karşı elimizin güçlenecek olmasıdır. Çünkü hali hazırda sadece petrol ihraç ediyoruz" dedi.

İLK DURAK TÜRKİYE

turkiye-rusyayi-yuz-yuze-5-kezDoğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami, Geçen hafta, İstanbul'da düzenlenen Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nde, doğalgazın Türkiye'ye nasıl ithal edileceğiyle ilgili endişesinin olmadığını, Türkiye'de gerekli altyapının mevcut olduğunu söylemişti.

Genel Enerji Başkanı Tony Hayward ise bölgede son dönemde büyük doğalgaz keşiflerinin yapıldığına işaret ederek bölgenin en önemli gaz ihracatçısının ilk durak olarak Türkiye olacağını ve oradan da diğer pazarlara gönderilebileceğini belirtmişti.

Bölgede 5 trilyon metreküp daha doğalgaz keşfi yapılabileceğini belirten Hayward, "Bu miktar önümüzdeki 50 yılda Türkiye'nin tüm doğalgaz talebini karşılamak için yeterli oluyor. Böylelikle, Türkiye hem kendi gaz kaynaklarının Rusya ve İran bağımlılığından kurtulmasını sağlayacak, hem de daha düşük rakamlarla bu gazı alabilecek" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir