Azaltma ihtiyatlı olacak

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, QE'nin bu yıl içerisindeki üç toplantıdan herhangi birinde azaltılabileceğini belirtti

Azaltma ihtiyatlı olacak

Atlanta FED Başkanı Denis Lockhart FED’in tahvil alımlarında sınırlamaya ne zaman gideceğine dair gelecek üç ayı işaret ederken, sürecin temkinli başlayacağını dile getirdi.

85 milyar dolarlık Tahvil alım programının sınırlandırılmasının Eylül, Ekim ya da kasım ayılarından birinde yapılabileceğini dile getiren FED Başkanı Eylül ayıdan karar için yeterli veri olmayabileceğini dile getirdi. Bu nedenle Eylül ayından net bir karar gelmesi beklentisi olmadığını belirten Lockhart ekonomiye olan güvenin takip edileceğini kaydetti.

Lockhart istihdamdaki gelişimin bocalamadığı ve düşük enflasyonun olumsuzluk yaratmadığı konusunda tatmin olması gerektiğini belirtti. ekonomik performansın karışık ve dengesiz göründüğüne dikkat çekti.

Lockhart, tahvil alımlarında ilk azaltımın bir sürecin başlangıcı olacağını belirtirken, yetkililerin ayarlamaları son ekonomik verileri baz alarak yapacaklarınıda ifade etti.

Oy kullanma hakkı olmayan Lockhart ekonomik politikayı dikte ettiğini dile getirdi.

Fed'in bölgesel banka yetkilileri geçtiğimiz hafta tahvil alımlarının azaltılmasına olan isteklerini dile getirdiler. Bu yıl oy hakkı olan Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Eylül ayında bir azaltma olabileceğini ihtimaller arasından çıkarmadığını söylerken, oy hakkı bulunmayan Cleveland Fed Başkanı Sandra Pianalto ise ekonomik ilerlemeler ile aylık tahvil alımlarını azaltmaya hazır olduğunu ifade etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir