Azaltım söylemleri Euro Bölgesi risklerini arttırıyor

Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada euro bölgesinde finansal sistem üzerindeki risklerin FED’in tahvil azaltımına dair yapılan açıklamalar ile arttığı belirtildi

Azaltım söylemleri Euro Bölgesi risklerini arttırıyor

Piyasalardaki iyileşmeye bağlı olarak gündeme çok sık yer lamaya başlayan azaltım açıklamalarının olumsuz etkilediği kaydedilirken ECB’nin ekonomik raporunda Mayıs ayı ile başlayan dönemde küresel tahvil piyasalarının baskı altında olduğuna yer verildi.

Karar ile oluşabilecek türbülansın risk primlerinde de kendisini gösterebileceği kaydedilirken normalleşmenin zaman alacağı belirtildi.

İstikrarlı ve öngörülebilir sürecin ECB’nin ‘forward gudaince’ (sözlü yönlendirme) ile sağlayabileceği dile getirilen raporda, bölgede banka karlarındaki zayıflık ve finansal ayrışmanın istikrarı tehdit ettiğine de vurgu yapıladı. Bankacılık birliğinin sorunların çözümünde önemli bir eşik olacağı dile getirilirken, iyileşme için reformlarında gündemden çıkartılmaması gerektiğine değinildi.

Avrupa Merkez Bankası, euro bölgesi bankacılık sisteminin, kamu borç krizinin yoğunlaştığı 2 yıl öncesine göre çok daha güçlü olduğunu bildirdi. Bankacılık sektörü için sistemsel gerilim ölçümlerinin 2011 yılı ortasından bu yana kayda değer şekilde azaldığını belirten ECB, euro bölgesi finansal varlık sınırları arasında sistemsel gerilime yönelik yapılan ölçümlerin 2007 yılında başlayan global finansal krizden bu yana görülen ün düşük seviyeye indiğini vurguladı.

Euro bölgesinde mali konsolidasyon ve yapısal reformların devam ettiğini ve aynı zamanda bankacılık sektöründe yüksek sermaye ve likidite tamponlarının oluşturduğunu belirten ECB, sektörün şokları absorbe etme kapasitesinin güçlendiğini de ifade etti. Bununla birlikte euro için düzeltme sürecinin henüz tamamlanmadığını ifade eden ECB, bu nedenle bazı ülkelerde rekabet gücünü artıracak daha fazla çabaya ihtiyaç olduğunu ifade etti.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *