Azaltım belli olana kadar altın dalgalanacak

Morgan Gold Baş Stratejisti Edmund Moy'a göre, Fed'in varlık alımını azaltıma başlama tarihi açık bir şekilde görülene kadar altın dalgalı seyredecek. Aralık ayı geldiğinde ise durumlar değişebilir.

azaltim belli olana kadar altin dalgalanacakTHE LİRA-Altın fiyatları, yatırımcıların ABD'de Federal Reserve'in tahvil alım miktarında azaltıma başlama tarihinin görünür olmasını beklemesiyle cansız seyrini sürdürüyor.

Bazılarının Fed'in teşvikleri geri çağırmaya daha erken başlayacağının sinyali olduğunu söylediği ABD istihdam rakamlarının açıklanmasının ardından külçe altın fiyatlarında keskin düşüş olacağı beklentileri de arttı. 

 Cuma günü değerli metal geniş oranda işlem gördü. ABD istihdam verilerinin güçlü gelmesi ile altın son beş ayın en düşük seviyesine geldi; fakat gün sonundaaçık pozisyon kapatıldı. Reuters verilerine göre spot altın, Singapur saati ile öğleden sonra 12.20'de yüzde 0,14 oranında yükselerek 1.229,90 seviyesine geldi.  Morgan Gold Baş Stratejisti Edmund Moy ''Altın şu anda eski durumunu koruyor; çünkü iş raporları azaltım zamanlamasını tahmin etme oyununu sonlandırmak için yeterli değil. Fed, Aralık ayında yapacağı olduğu toplantıda azaltıma dair açık sinyaller verebilir, bu süreye kadar altın dalgalanmaya devam edecek'' şeklinde konuştu. ABD'de Kasım ayında tarım dışı istihdam verisi beklentileri aşarak 203.000 seviyesine yükseldi işsizlik oranı ise son beş yılın en düşüğü olan yüzde 7 oranına geriledi. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *