Avrupalı şirketlerden rekor ihraç

Durgun geçen yaz döneminin ardından Avrupa'da özel sektör tahvilleri son iki haftada hızla yükselerek 29 milyar dolar ile rekor seviyeye çıktı.

Avrupalı şirketlerden rekor ihraç

Dealogic verilerine göre, Avrupa'da özel sektör tahvilleri son iki haftada hızla yükselerek 29 milyar dolar ile rekor seviyeye çıktı.

Yatırımcı güveninde meydana gelen artış ve faiz oranlarındaki yükselişi öngören Avrupalı şirketlerin tahvil piyasasındaki ihraçları yükselişe geçti.

Barclays'den Marco Baldini, Mayıs ayında FED'in tahvil alımlarında azaltıma gideceği beklentisiyle faiz oranlarında yaşanan artışa yatırımcıların alıştığuna dikkat çekti. Fakat Baldini, Suriye krizinin gelecekte volatiliteye neden olabileceği konusunda uyardı.

Nestle, Salı günü 500 milyon dolar tutarında altı ay vadeli, Çarşamba günü 500 milyon dolar tutarında 8 yıl vadeli iki tahvil ihracı yaptı. Bir önceki hafta ise Norveç merkezli devlet himayesindeki petrol şirketi 1.91 milyar euroluk tahvil ihracında bulunmuştu.

Fransa'nın en büyük telefon şirketi Orange ile Avrupa'nın en büyük gruplarından Volkswagen de tahvil ihracı yapan şirketler arasında yer alıyor.

Analistler, yatırımcıların, Euro Bölgesi hikayesi konusunda çok daha rahat olduklarını fakat bankacılık reformu gibi konuların farkında olduklarını belirtiyorlar.

Société Générale Kredi Stratejisti Suki Mann, İtalyan petrol şirketi Eni'den geçtiğimiz hafta beklenmeyen bir tahvil ihracı geldiğini dile getirdi.

Yatırımcıların bölgeye bakışının yanında  Avrupa bankalarının borçlanmasında meydana gelen düşüş, şirketlerin gözünü sermaye piyasalarına dikmelerinde önemli rol oynuyor.

Goldman Sachs Avrupa Kaldıraç Birim Şefi Denis Coleman, tahvil piyasasının ilgi görmeye devam edeceğini belirtti.Mayıs ayından bu yana yatırımcı psikolojisinde değişim olduğuna dikkat çeken Coleman, faiz oranları daha da kötüleşmeden yatırımcıların piyasaya girme çabası içerisinde olduklarını vurguladı.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *