Avrupa'da artan işsizlik liderler zirvesinin gündeminde

Avrupa'da devam eden ekonomik kriz ve ve rekor seviyeye çıkan işsizlik, Brüksel'de iki gün sürecek zirvede biraraya gelecek Avrupa Birliği liderlerinin başlıca gündem maddesi olacak.

Avrupa'da artan işsizlik liderler zirvesinin gündeminde

Avrupa Birliği genelinde, 18-25 yaş arasındakilerin yaklaşık dörtte biri işsiz. Bu oran Yunanistan ve İspanya'da yüzde 50'ye kadar çıkıyor.

Liderler zirvesinde, gençler arasındaki işsizlikle mücadele için planlanan eğitim kampanyaları için ayrılan 6 milyar Euro'luk fonun daha erken kullanıma sunulması da gündeme gelecek.

Ekonomiyi canlandırma çabası çerçevesinde, bankaların küçük ölçekli işletmelere vereceği kredilerle ilgili yeni projelerin de görüşülmesi bekleniyor.

Avrupa Komisyonu'ndaki yetkililer, Avrupa Yatırım Bankası'na 10 milyar Euro değerinde bir kaynak sağlanarak, özel bankaların küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi açmasının teşvik edilebileceğini belirtiyor.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği'ndeki işletmelerin yüzde 99'unu istihdamın da yüzde 70'ini oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmelere özel önem verildiğini belirtiyor.

Avrupa Birliği ekonomisinde bu kadar önemli bir yere sahip olmasına rağmen, bu yılın ilk çeyreğinde küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen kredilerde yüzde 110 düşüş yaşandı.

Elde edilen son veriler Nisan ayına kadar olan bir yıllık dönem içinde, Euro Bölgesi'nde 1,6 milyon kişi işini kaybettiğini gösteriyor.

Euro Bölgesi'ndeki işsizlik oranı peş peşe 24 aydır artarken, Avrupa Birliği'nin tüm 27 üyesi arasındaki işsizlik oranı bir önceki döneme göre değişmedi ve yüzde 11 seviyesinde kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.