Avrupa ile Almanya'nın arası açılıyor

Krizde bazen sinir bozucu da olsa ağabey rolünü üstlenen Almanya ile Avrupa ile arası açılıyor.

Avrupa ile Almanya'nın arası açılıyor

ABD’den Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’ya gelen eleştiri sonrasında gözler bu ülkeye çevrildi. Dış ticaret fazlası nedeni nedeniyle eleştiri oklarının hedefine yerleştirilen Almanya’da ekonomi politikalarının eleştirilmesi tepki buldu.

Kasım ayının başından yaşanan gelişme sonrasında Alman hükümeti ABD’ye cevap vermişti. Şimdi ise Alman iş dünyasından açıklama geldi.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) eski başkanlarından Axel Weber, Avrupa’nın Almanya’yı eleştirmek yerine kopyalaması gerektiğini belirtti. Hali hazırda İsviçre bankası UBS’in yönetim kurulunda olan Weber, yaşanılanın bir politika problemi olmadığını uluslar arası eleştirilerinin yersiz olduğunu belirtti.
 
Almanya’yı savunan Weber, 28 üyeli Avrupa Birliği’nde yürütme kolunun ülkelerin cari işlemler fazlasını inceleyip zayıf ülkeler için de benzer modeller oluşturulması gerektiğini belirtti.

Almanya’nın başarısının sırrının her zaman sorgulandığını belirten Weber, pek çok Avrupa ülkesinin Almanya’dan alacağı önemli dersler olduğunu söyledi.

Almanya’ya eleştiriler ABD’nin dışında Avrupa’nın içinde de yükselmişti. AB ekonomik parasal işlerden sorumlu komiseri Olli Rehn, Almanya’nın euro üzerindeki baskının azaltılması için yardımcı olması gerektiğini belirmişti. Rekabetten sorumlu komiser Joaquin Almunia ise Almanya’nın ticaret fazlası için incelemeler yapılması gerektiğini belirtmişti. Bir cezadan bahsetmediğini kaydeden Almunia durumun analiz edilmesi gerektiğini belirtmişti.

AB yetkilerinden gelen eleştiriler Alman iş dünyasını da harekete geçirdi. Henkel CEO’su Kaspar Rorsted Almanya’nın iyi not aldığı için cezalandırılamaya çalışıldığını söyledi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir