Avrupa için iyimserlik 5 yılın zirvesinde

Avrupa'nın yıldızı yeniden parlamaya başlarken hisse senetleri tarafında son beş yılın en iyimser pozisyonları alınıyor.

Avrupa için iyimserlik 5 yılın zirvesinde

Yeni yılla birlikte Avrupa için işler düzelmeye başladı. Son dönem iyi gelen veriler ile Euro Bölgesi tarihindeki en uzun süreli resesyondan kurtulmaya hazırlanıyor.

İyi gelen veriler ve büyüme yönlü beklentilerin artması hisse senedi piyasalarında da etkisini gösterdi.  Yatırımcılar 9 yıl aradan sonra Avrupa ekonomisi için yeniden iyimser hale geldi.

516 milyar dolarlık fonu idare eden yöneticiler arasında yapılan ankette Avrupa hisse senetleri için 5 yıl sonra iyimser pozisyonların arttığına işaret ediliyor. Bank of America Merrill Lynch'in anketinde gelişen ülkeler için ise 2001'den bu yana en kötümser bakışın oluştuğu ortaya koyuldu. Euro bölgesi için üç aylık dönemde yüzde 0.2’lik yükseliş beklentisine yer verilen ankette üç yıl sonra ilk kez küresel bazda Avrupa’nın beklentileri yönlendirdiğine dikkat çekiliyor.

Avrupa için uzun vadeli yatırımlardan kaçan yatırımcının yeniden bölgeye geldiği kaydedilirken, büyük bir değişim olduğunun altı çiziliyor.

Bugün Almanya’dan gelen yatırımcı güveni verilerinin de beklentilerin üzerine çıkması ile gösterge endeks Stoxx 600 yüzde 0.4 yükseldi. Yıl genelinde bakıldığında ise endeks yüzde 9.8’lik yükseliş ortaya koydu. Aynı dönemde MSCI Dünya endeksi yüzde 14 yükselirken, MSCI Gelişmiş ülkeler endeksi ile yüzde 18 artış yaşadı.

Avrupalı fon yöneticilerinin büyümeye olan inancı ile finans kurumları ve şirketler tarafındaki yatırımlarını artırıyorlar.  Bankalar, telekomünikasyon, sanayi ve sigorta şirketleri hisseleri en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

Yatırımcılar İngiliz hisseleri için 2003’ten beri ilk kez pozisyonları endeks üzeri seviyelere çıkartırken, ABD için de boğa tutumunun devam ettiği gözleniyor. Gelişen ülke hisseleri için 2001’den bu yana en kötümser bakışın olduğu ortaya konulurken, Japonya için endeks üzeri getiri bekleyenlerin oranı ise yüzde 27'ye yükseldi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir