Avrupa finansal işlem vergisinden geri adım attı

Konuya yakın kaynakların verdikleri bilgilere göre, Avrupa bankaları finansal işlem vergisi önerisine karşı mücadelelerinde önemli bir zafer elde etmek üzereler.

Avrupa finansal işlem vergisinden geri adım attı

AB Komisyo'nun henüz açıklamadığı ancak üzerinde çalıştığı değişiklik önerileri, planlanan finansal işlem vergisi miktarının yüzde 90'a varan oranda azaltılmasını ve uygulamaya geçirilmesinin ertelenmesini öngörüyor. 
    
Üzerinde çalışılan taslak, orjinal planda hisse senetleri ve tahvil için yüzde 0.1 olan finansal işlem vergisi oranını yüzde 0.01'e indiriyor. Bu, finansal işlem vergisinden gelir beklentisini de 35 milyar eurodan 3.5 milyar euroya indiriyor.
    
Orjinal planda finansal işlem vergisinin 2014'ten itibaren hisse senedi, tahvil ve bazı türev işlemlerine uygulanması öngörülürken, revize taslakta uygulamanın 2014'te sadece hisse senetleri için başlaması ve tahviller için uygulamanın 2 yıl, türevler için daha uzun süre ertelenmesine yer veriliyor.
   
AVRUPA FİNANSAL İŞLEM VERGİSİ LONDRA'YA ZARAR VERİR

İngiltere'nin eski maliye bakanlarından Nigel Lawson, Avrupa'da uygulanması önerilen finansal işlem vergisinin İngiltere buna katılmasa bile Londra'ya zarar vereceğini savundu.
    
Lawson, "Bankacıları cezalandırmak ve AB bütçesine para bulmak için dizayn edilen bu vergi finansal faaliyetleri Avrupa'dan uzaklaştırır. Dünya geneline hizmet edebilen sadece iki finansal merkez var, bunlar Londra ve New York. Avrupa'nın çıkarının finansal faaliyetleri Londra'dan New York'a kaydırmakta olduğudüşünülemez, kabul edilemez" diye konuştu.