Asya'yı Suriye endişesi sardı

Suriye gerginliği ile Asya borsaları kırmızı bir havaya büründü.

Asya'yı Suriye endişesi sardı

Asya borsaları Suriye gerginliği ile satıcılı seyrediyor. Tüm Asya piyasalarında sert düşüşlerin hakim olduğu günde Japon Yeninin dolar karşısında 2 ayın zirvesine çıkması ihracatçı şirketlerin hisselerine satış getiriyor.

Japon Nikkei endeksinde yüzde 2 üzeri düşüş hakim, MSCI Asya Pasifik endeksi yüzde 1,6 oranında değer kaybediyor. Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 1,74, S&P/ASX 200 endeksi yüzde 1,12 oranında geriliyor.

Öte yandan Çin'in en büyük petrol şirketinin 3 yöneticisinin istifası ülkde yolsuzlukla ilgili endişeleri beraberinde getiriyor. Çin Shangai endeksi yüzde 5,05 oranında değer kaybediyor.

ABD'nin Irak ve Afganistan'ın ardından OrtaDoğu-Asya coğrafyasında yeni bir savaşa girmeye hazırlanması Wall Street'i vurdu. ABD-İngiltere-Fransa öncülüğünde oluşturulacak bir koalisyonun Suriye'ye yönelik sınırlı da olsa bir askeri harekat düzenleyeceğibeklentileri Wall Street'te satış getirdi. Suriye'ye yönelik bir
askeri harekatın OrtaDoğu'da kargaşayı artıracağı endişeleri vegetireceği maliyetleri düşünen yatırımcıların satışları ile Wall Street'de Dow Jones Sanayi Endeksi günü yüzde 1.14 kayıpla 14776.13, S&P 500 Endeksi yüzde 1.59 kayıpla 1630.48 ve Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 2.16 kayıpla 3578.52 puandan tamamladı.

Dolar endeksinin yüzde 0,03 değer kazancıyla 81,19 seviyesine yükselmesiyle, Uluslararası piyasada Dolar/TL 2,0525 ile rekor seviyeyi gördü, Sepet kurda 2,40 seviyesinin üzerine kadar gelindi. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin Dolar karşısında değer kaybı sürüyor.

Hint Rupisinde geri çekilme hızlanırken, Rupi bu yıl yüzde 19,2 oranında değer kaybederek 1991 yılından bu yana en kötü performansını gösteriyor.

Suriye'ye müdahalenin kargaşaya artıracağı beklentisiyle petrol fiyatları 28 ayın en yüksek seviyesinde seyrediyor. Brent petrolün varili yüzde 2,45 primli 117,16 dolarda işlem görüyor. Spot altının onsunda 1,420 dolar seviyesindeyiz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir