Asya’da yeni gün karışık

Yeni gün Asya'da verilerin etkisi ile başladı. ABD'den gelen olumlu hava endekslerin genelini yukarı çekerken Çin, yükselişe katılmadı.

Asya’da yeni gün karışık

THE LİRA/ÖZEL-Yeni hafta Çin PMI verisi dışında genel hatları ile gelen iyi veriler ile başlarken haftanın ikinci işlem günüden bu olumlu verilerin fiyatlanmaya çalışıldığı görülüyor. Özellikle Avustralya ve Japonya tarafında yükseliş hakim.

Avrupa’nın iyileşmeyi işaret eden PMI verileri, ABD’de beklentilerin üzerine çıkan ISM verisinin yarattığı olumlu havaya karşılık Çin’de fabrika verinin beklentileri karşılaması yeni günce etkili görünüyor.

Asya’da gösterge endeks son iki aydır yükselerek en uzun yükseliş sersinin gerçekleştirirken, MSCI Asya Pasifik endeksi yeni güden yüzde 0.9 primle güne devam ediyor.

Japonya tarafında 19 Haziran sonrasında hisse senedi piyasaları ilk kez beş gün üst üste yükseliş yaşıyor. Topix yüzde 0.9 yukarıda.  Nikkei son 4 gündür yükseliyor. Yeni günde de yüzde 1.07 primli.

Yen yüzde 0.1 değer kaybı ile devam ederken son üç işlem gününde yüzde 3 düştü.   Yeni günde dolar yen 99.6 seviyesine geldi. Japon 10 yıllıklarında yüzde 0.89 seviyesine gelindi.

Çin’de ise dün yavaşlamayı işaret eden PMI verisi ve fabrika verilerindeki yavaşlama yeni günde de olumsuz etki yaratıyor. Bankacılık hisseleri başta olmak üzere satış gelirken, Heng Seng yüzde 0.3 aşağıda. Şanghay ise yüzde 0.82lik sınırlı geri çekilme ise güne devam ediyor.

Yeni günde Asya’da Avustralya endeksinde alım dikkat çekiyor. S&P/ASX yüzde 1.55 primle güne devam ediyor. Avustralya bankaları pazartesi günü yaşanan kayıpları telafi ederken imalat rakamları ve Merkez’in faizi değiştirmemesi takip edilen gelişmeler oldu. Emtia fiyatlarında sınırlı yükseliş de Avustralya’da madencilik hisselerine alım getirdi.
 
Bölgede diğer endekslerde ise Tayvan Taiex yüzde 0.10 yukarıda. Güney Kore Kospi yüzde 0.3 yukarıda. Yeni Zelanda ise yüzde 0.8’lik artış sonrasında yüzde 0.5 yönü aşağı çevirmiş durumda.

Dolar endeksi sabah Asya seansında yüzde 0.1’lik düşüş ile 83.02 seviyesine gelirken, Avustralya dolar yeni günde 92.35 seviyesinde.

MSCI Gelişen ülke endeksi sınırlı yükseliş yaşarken son 5 gündür bu yükselişi koruduğu gözleniyor.  
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir