Asya'da kafalar karışık

Gelişen piyasalarda yaşanan türbülans Asya piyasalarında gerilimi artarken uzmanlar henüz korkulacak bir durum olmadığını belirtiyorlar.

Asya'da kafalar karışık

Tayland, 1990’ların sonunda Asya finansal krizinin patlama noktası olmuştu ve ülke şimdi bir kez daha yavaş büyümeyi, zayıf kuru, cari açığı deneyimledi. Fakat ülkenin maliye bakanı ve analistler, bu dönem içinde ekonomik iflas riskinin söz konusu olmadığını ifade ediyorlar.
 
Ülkenin maliye bakanı ve başbakan yardımcısı Kittratt Na-Ranong Pazartesi günü, yılın ikinci çeyreğinde 5 milyar dolar cari açığının olmasına karşın Tayland'ın ekonomik performansını iyimser bir şekilde savundu. Ülkenin bütçesi yılın ilk çeyreğinde 1 milyar dolar fazla vermişti.
 
Kittiratt CNBC'ye verdiği röportajında 2011 yılında olan ve 40 milyar dolarlık zararla sonuçlanan  sel baskınına işaret ederek ''Bu süreklilik gösteren bir açık değil. Bizim tekrardan ithal edeceğimiz ve sel baskınından zarar gören bir çok makine ve ekipman var'' şeklinde konuştu.
 
Geçtiğimiz haftalarda, Hindistan ve Endonezya gibi bir çok gelişmekte olan ülke piyasasının cari açığı ve kur fiyatlaması piyasalardaki dalgalanmayla birlikte zor bir dönem geçirdi. Tayland'ın para birimi baht geçtiğimiz ay dolar karşısında yalnızca yüzde 2,3 değer kaybetmesine karşın, bu oran Hindistan rupisinde yüzde 16'ya  Endonezya rupisi de yüzde 5,5'e kadar zayıfladı.
 
Kittiratt, ülkenin zayıflayan büyümesinden dolayı endişe duymadığını belirtti. Tayland, yılın ikinci yarısında teknik olarak resesyon sürecine girdi. Tayland'ın GSYH'ı Haziran'da sonlanan çeyrekte bir öncekinden yüzde 0.3 düşüş kaydetti. Tayland yılın ilk çeyreğinde de yüzde 2.2 daralmıştı.
 
Kittiratt bu düşüşte tatil sezonunun büyük etkisi olduğunu ifade etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *