Asya'da hava karışık

ABD'de güçlü kapanış sonrasından Asya'da yeni gün karışık başlarken, gelişen ülke kurlarından yaşanan değerlenmenin endeksler üzerinde olumlu etki yarattığı görülüyor.

Asya'da hava karışık

Bej Kitap’ta mütevazı ve ılımlı büyümenin devam ettiği açıklamasının da etkisi ile ABD’de dün yaşanan yükselişlerin ardından yeni günde Asya’da ağırlıklı olarak yükseliş hakim. Bölge genelinde endeksler yükselişte 6’ıncı günüde gelirken bu yükselişte gelişen ülke kurlarında yaşana güçlenmenin etkileri görülüyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2’lik yükseliş gözlenirken Japonya’da BoJ toplantısı takip edildi. BoJ’un yanı sıra otomotiv şirketlerine gelen alımlar ile Çin yükselirken, Avustralya hisselerinde madencilik hisselerine gelen baskı öne çıkıyor.

Japonya tarafında Boj ekonomide ılımlı büyüme gördüğünü açıklayarak faizleri değiştirmezken para tabanında da değişiklik yapmadı. Açıklamalar sonrasında Yen dolar karşısından 99.75 seviyesine geldi. Ülkede endekslere ihracatçı şirketlerdeki alımın desteği gözlenirken, Nikkei yüzde 0.04’lük sınırlı yükseliş ile güne devam ediyor.  Topis ise yüzde 0.3’lük yükseliş ile 1.159 seviyesine geldi.

Güney Kore’de 2011’in son çeyreğinden beri ekonomide büyüme kaydedildiği yönünde gelen veriler ile Kospi yüzde 0.99 yukarıda. Ülkede önemli şirketlerden Samsung’da  yüzde 1.9’luk yükseliş ülkede liderlik ediyor.

Çin tarafında endekslerin karışık  seyir takip ediliyor. Şanghay yüzde 0.4 düşerken Hang Seng tarafından ise yüzde 1.19’luk güçlü yükseliş takip ediliyor. Bu yükselişe Telekom şirketleri destek veriyor. Havacılıkta yenden yapılanma yapılacağı açıklamaları ile havacılık şirketlerinde de hareket var.

Gelişen ülkelerden Hindistan tarafından piyasaların kapanışı sonrasında Merkez Bankası Başkanı Raghuram Rajan’ın açıklamaları ile yükseldi.Sensex 2009 diplerinden yükselirken bankacılık endeksindeki sert yükseliişin etkisi gözleniyor. Bankalar tarafında yüzde 7'lik yükseliş dikkat çekerken Sensex  yüzde 2 yukarıda. Rupi yüzde 2.2 değer kazanarak yeniden 65.64 seviyesine geldi.

Asya seansında won ve Filipin pesosunda yüzde 0.2’lik yükseliş takip ediliyor.

Günün geri kalanından Avrupa’dan gelecek olan ECB kararı öne çıkarken bir diğer banka Malezya Merkez Bankası’nın açıklamaları takip edilecek. ABD’den de haftalık işsizlik maaşı başvuruları da gün içinde gelecek bir diğer veri olacak.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *