Asya'da hava Çin ile döndü

Sabah açılışta ABD iyimserliğini fiyatlayan Asya piyasalarından Çin'den gelen haberler ile terse döndü

Asya'da hava Çin ile döndü

Çin’de kısa vadeli faizlerin geçtiğimiz temmuzdan bu yana en hızlı yükselişini kaydetmesi Asya’da havanın bozulmasına neden oldu. Şanghay endeksi ilk ayrıyı ciddi düşüş ile kapatması sonrasında ikinci seansta da düşüşe devam ediyor. Şanghay ikinci günde de düşerken son üç ayın en düşük seviyelerine geldi. Çin’de küçük şirketlerin yer aldığı ChiNext’te yüzde 3.8’lik sert geri çekilme takip ediliyor.

Asya’da gösterge endeks 5 gün sonra ilke kez düşmeye başladı. Çin verisi Yen’deki güçlenme ve emtialarda günün açılışı sonrasından yaşanan düşüş endeksleri aşağı çekiyor.  MSCI Asya Pasifik endeksi yüzde 0.2’lik aşağı yönü hareket ile güne devam ediyor.

Çin’den gelen haberler Japonya’yı da olumsuz etkiledi. İlk yarıyı yükseliş ile tamamlayan Japonya’da ikinci yarı ile satışları arttığı görülüyor. Yen’de değerlenme de Japonya’da düşüşe destek veriyor.  Kur 97.39 seviyesine geldi. Topix yüzde 1 düşüş yaşanırken, Güney Kore’de yüzde 0.4’lük düşüş hakim.

Gelişen ülke piyasalarında ise yükseliş takip ediliyor. Yeni Zelanda yüzde 0.9’luk yükseliş ile rekor seviyelerden güne devam ediyor.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *