Asya'da FED öncesi karışık seyir hakim

Hafta ortasında Asya’da Japonya’dan gelen verileri ve Çin’de karışık seyir endekslerin genelinde etkili oluyor. FED öncesinde bekle gör havası hakim.

Asya'da FED öncesi karışık seyir hakim

Dün Avrupa’da gelen bilançolar ile yükseliş ile kapanan endeksler FED toplantısının başladığı ABD’de daha karışık bir hal aldı. Gün sonunda kapanışta da bu karışık seyir devam etti. Yeni günde ise iki günlük toplantı sonrasında FED’den gelecek açıklama bekleniyor. Bu bekleyişe ek olarak dün kötü gelen sanayi üretimi rakamları sonrasında Japonya’da yeni günde PMI verisi de büyümeyi işaret etse de bir önceki aya göre düşüş gösterdi.

Gösterge endeks MSCI Asya Pasifik Endeksi yeni günde yüzde 0.1’lik sınırlı geri çekilme ile güne devam ediyor. 

Yeni günde Asya’da ilk veri Japonya'dan gelen Temmuz ayı PMI datası oldu. İmalat sektörü PMI datası 50.7 olarak açıklanırken bir önceki ay veri 52.3 olmuştu. Veri sonrasında yıl genelinde yüzde 34 yükselen Topix yüzde 0.3 düşüş yaşıyor. Nikkie tarafında ise Yen’deki değerlenmenin de etkisi ile yüzde 0.2’lik düşüş yaşanıyor. Yeni günde veri sonrasında Yen 98.10’den 98.02 seviyesine geldi.

Çin  tarafında ise Japonya’nın aksine sınırlı yükseliş yaşanıyor. Ülkede emlak sektörüne hükümet tarafından takip edildiği ve büyümenin stabil bir döneme girene kadar kontrol altına olacağı algısı ile endeksler yükseliyor. Şanghay yüzde 0.58 yükselirken Hang Sen yüzde 0.23 yukarıda. Çin polit bürosundan ikinci yarıda büyümede istikrar sağlanacağı yönündeki açıklamaları etkisi gözleniyor.

Avustralya tarafında ise sabah özel sektör kredilerinin bir önceki aya göre yükseldiği haberi takip edilirken  yıllık bazda yüzde 2.9’luk yükseliş beklenirken yüzde 3.1’e yükseldi. Veri sonrasında S&P/ASX endeksi yüzde 0.68 olurken dün ülke Merkez Bankası başkanı Gleen Stevens’ın genişleme sinyali vermesi de endeksleri yukarı çekiyor. Ülkede bankalara alım geliyor.

Diğer ülkelere bakıldığında ise Tayvan Taiex yüzde 0.4 aşağıda. Güney Kore Kospi yüzde 0.1 düşerken Yeni Zelanda’da sabah gelen iş dünyanı aktivitesinden beklentilerin üzerine çıkılması ile sınırlı yükseliş yaşanıyor.  
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir