Asya yön arıyor

ABD'de istihdam verilerinin beklendiği günde Asya güne karışık başladı. Gelişen ülke kurlarından zayıflama dikkat çekiyor.

Asya yön arıyor

ABD piyasalarında yaşanan karışık kapanış yeni günde Asya’da da etkili oluyor. Asya’da gösterge endeksler 5 ayın zirvesinden geri çekiliyor. ABD’den beklenen istihdam dataları öncesinde gelişen ülke kurları zayıflarken endüstriyel metaller tarafında yükseliş hakim.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 düşerken Japonya’da hisseleri 3 haftanın zirvesinden geri çekiliyor. Güne düşüşle başlayan Nikkei gün ortasında yükselmeye çalışıyor. Endeks yüzde 0.04’lük sınırlı yükseliş ile 14.672 seviyesinde. Topix ise yüzde 0.1 aşağıda. Yeni günde dolar yen ise 98.15 seviyesinde.

Çin’de ise sabah saatlerinde açıklanan konut fiyatlarından yeni zirveler gözlendi. 70 şehirden 69’unda fiyatlarda yükseliş gözlendi. Ülkede Eylül ayı öncü göstergeler endeksi ise 271.8 olarak açıklandı, beklenti 269.3 olması yönündeydi. Veriler sonrasında Hong Kong Hang Seng’de düşüş hakim. Endeks yüzde 0.7 geri çekilerek 23.281 seviyesinde. Şanghay ise yüzde 0.62 düşüşle güne devam ediyor. Telekom hisselerindeki düşüş endeksleri etkileyen bir başka konu.

Avustralya’da S&P/ASX endeksi yüzde 0.4’lük yükseliş ile 2008’den bu yanan en yüksek seviyeleri test ediyor. Güney Kore Kospi yüzde 0.06 düşüşle güne devam ediyor.

FED’in varlık alımlarını erteleyeceği inancı ve bugün gelmesi beklenen tarım dışı istihdam verilerinin etkisi ile sabah saatlerinden ringgit yüzde 0.4 değer kaybı ile 3.1831 seviyesine geldi. Yuna dolar karşısından yüzde 0.02 değer kaybı yaşarken Tayland Bahtı ve Filipinler Peso’su yüzde 0.2 aşağıda. 

Dolar sepette diğer kurlar karşısında yüzde 0.1 yükseldi.

Gün Temmuz ayında sonra ilk kez 100 doların altına gelen ABD ham petrolü yeni günde yüzde 0.2 geri çekilerek 98.86 dolarda. Brent petrol 109 dolar seviyesinde. Altın ise 1315 dolarda.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir