Asya satışlara teslim

Asya'da haftanın son işlem gününde satışların etkili olduğu gözlenirken, Avustralya bölgenin genelinden ayrışıyor.

Asya satışlara teslim

THE LRİA/ÖZEL-Wall Street’e gün yükseliş ile kapanırken haftanın son işlem gününde Asya’da satış hakim. Uzun bir aradan sonra Asya endeksleri haftayı düşüş ile kapatmaya hazırlanıyor.

Teknoloji hisselerine gelen satışların çoğunlaştığı görülürken, bilançoların endeksler üzerinde etkili. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5’lik geri çekilme ilse 142.22 puanda. Hafta genelinde bakıldığında ise endeks yüzde 0.9 değer kaybetti. ;endeks dahil olan 73 şirketin kar açıkladığı haftada yüzde 60 bilanço beklentileri yakalayamadı.

Japonya’da Topix yüzde 0.9’luk  geri çekileme ile güne devam ederken, Nikkei yüzde 1.20 aşağıda ve gelinen seviye ise 14.358. Dolar Yen paritesindeki hareket de haftanın son işlem günün Japonya endekslerini olumsuz ekiliyor. Kur 97.36 Yen seviyesinde.  Japonya teknoloji şirketlerine gelen satıştan etkileniyor.  Sharp yüzde 0.01 düşerken, Pioneer yüzde 1.59 aşağıda. Canon yüzde 0.96 geri çekilme yaşarken en belirgin satış yüzde 2.50 ile Nikon’da. Ülkede sabah saatlerinde tüketici fiyatlarının yüzde 1.1 artış gösterdiği açıklanırken çekirden TÜFE yüzde 0.7 yükseldi.

Çin’de bankalar ve enerji şirketleri önderliğinde satış dikkat çekiyor.  Konut fiyatlarındaki yükseliş dizginleme için iki gün üst üste piyasalara para vermeyen Çin’de Hang Seng yüzde 0.28 düşerken 22.824 puana geriledi. Banka bilançolarının da takip edildiği ülkede Şanghay yüzde 1.03’lük geri çekilme ile güne devam ediyor.

Avustralya ise bölgenin genelinde ayrışmaya devam ediyor. ABD piyasalarına paralel yükselen Avustralya’da emtia piyasasının etkisi takip ediliyor. S&P/ASX yüzde 0.37’lik yükseliş ile 5.389 seviyesinde. Sydney haftalık bazda yüzde 1.4 yükseliş kaydetti.  Endeks 5 yılın yeni zirvesine ulaşmış oldu.

Güney Kore’de yüzde 1.07’lik geri çekilme yaşanırken, ülkenin dev teknoloji şirketi Samsung’un bilançosu takip edildi. Sabah saatlerinden ülkenin 3’üncü çeyrekte yüzde 1.1 büyüdüğü açıkladı. Şirket karının yüzde 25.6 arttırdığını açıkladı.

Singapur yüzde 0.1’lik düşüş ile güne devam ederken, Tayvan yüzde 0.4 aşağıda.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

58 − 56 =