Asya Japon verileri ile yükseliyor

ABD'den devralınan olumlu hava ile haftanın son işlem gününe yükseliş ile başlayan Asya Japonya'dan gelen verilerin desteği ile yükseliyor.

Asya Japon verileri ile yükseliyor

THE LİRA/ÖZEL-ABD’den dün gelen haftalık işsizlik maaşı, tüketici harcamaları ve bekleyen konut satışları verilerinin iyi gelmesi ile endeksler 3'üncü gününde de ralli yaptı. Verilerin iyimserliği Asya açılışlarında da etkisini gösterdi.

ABD’den dün gelen haftalık işsizlik maaşı, tüketici harcamaları ve bekleyen konut satışları verilerinin iyi gelmesi ile endeksler yükseldi. Verilerin iyimserliği Asya açılışlarında da etkisini gösterdi. 

Beklentilerin üzerine çıkan veriler, New FED Başkanı Dudley’nin konuşması  sonrasında haftanın son işlem gününde Japonya’da sanayi üretimi verisi de Asya endekslerini yukarı çekti. Japon ekonomisinde toparlanma sinyali olarak algılanan veri sonrasında MSCI Asya Pasifik endeksi yüzde 1.4 yukarıda. FED’in teşvikleri kısaca sinyali ile değer kaybetmeye başlayan endeks Haziran ayı genelinde de düşüş yaşadı.

Sanayi üretimi verilerinde 2011’den bu yana en iyi seviyelere gelinmiş olmasının yarattığı iyimserlik ile Japonya’da Nikkei yüzde 3.29 primle güne devam derken Perşembe günü de yüzde 3’lük yükseliş ile günü tamamlayan endeks 2013’nin ilk yarısında yüzde 30 yükselmiş oldu. Topix yüzde 3.17 primle güne devam ediyor. Haftanın son işlem gününde USDJPY yüzde 0.41’lik yükseliş ile yeniden 99 yen seviyesine geldi. Yeni günde dünyanın en büyük otomobil üreticisi düşen yen ile Toyota yüzde 1.7 yukarıda.

Çin’de bu iyimserlikten nasibini almış görünüyor. Güne yüzde 1.8’lik düşüşle başlayan ve 8 gün sonra yükselen Şanghay endeksi yüzde 0.3 primli. Endeks 18 işlem günün 16’sında düşüş yaşarken, Haziran genelinde yüzde 14 değer kaybetti. Hang Sen ise yüzde 0.7 yukarıda.

Güney Kore Kospi endeksi yüzde 1.2 yükselirken Tayvan Taiex yüzde 0.4’lük sınırlı yükseliş ile güne devam ediyor.  Yeni Zelanda yüzde 0.7 yukarıda, Avustralya’da ise endeks hafif değer kaybı ile güne devam ederek ayrışıyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir