Asya genelinde yükseliş hakim

Dün karışık kapanış yapan ABD piyasalarının ardından Asya genelinde yükseliş hakim.

Asya genelinde yükseliş hakim

Haftaya karışık bir başlangıç yapan Asya endekslerinde dün kapanışların genelinde yükseliş hakimdi. Avrupa genelinde yaşanan satışlar ABD piyasalarında da karışık satışları beraberinde getirdi.  Yeni günde ise Asya’da endekslerin yükselişe geçtiği gözleniyor. Asya genelinde gösterge endeksler dördüncü gününde de yükselişi sürdürmeye çalışıyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2’lik yükseliş ile güne devam ederken endeks Ocak ayından bu yana sürdürdüğü en uzun yükseliş dönemini geçtiğimiz hafta yüzde 1.3’lük düşüş ile bitirmiş oldu.

Asya’da Japonya’daki yukarı yönlü hareket takip ediliyor. Yen tarafından değer kaybının etkisi ile endeksler yükseliyor. Haftanın ilk işlem gününden 96.04 seviyesine kadar gelen dolar Yen yeni günde 97.32 seviyesine yükseldi. Dün beklentilerin altında kalan büyüme rakamları sonrasından vergi tartışlarının ertelenebileceği yönünden yetkili ağızlardan gelen açıklamalar yeni günde olumlu etki gösteriyor. Yen’deki değer kaybı ile ihracatçı şirketlerin hisselerinden yükseliş gözleniyor. Otomotiv devi Honda ve teknoloji devi Sony yükselişe başı çekiyorlar. Nikkei 6 haftanın en düşük seviyelerinden yüzde 1.35 yükselirken Topix yüzde 1 primle güne devam ediyor Japonya’da yeni günden fabrika siparişleri takip edilen veri oldu. Fabrika siparişlerinde yıllık bazda yüzde 2.6’lık artış beklenirken gerçekleşme ise yüzde 4.9 oldu. Veriye aylık bazda bakıldığında ise yüzde 7’lik daralma beklenirken, yüzde 2.7 düşüş kaydedildi.

Yeni günde Çin’de ise daha karışık bir seyir hakim. Şanghay endeksi yüzde 0.08’lik sınırlı bir düşüşle güne devam ederken Hang Seng tarafında ise yüzde 0.59’luk yükseliş takip ediliyor.

Güney Kore Kospi yüzde 0.5 yükselirken Tayvan Taiex endeksi yüzde 0.8’lik yükseliş ile güne devam ediyor. Singapur yüzde 0.2 yukarıda Yeni Zelanda ise yüzde 0.1’lik sınırlı alımla güne devam ediyor.

Avustralya’da ise yatay seviyeler hakim. Avustralya’da altın fiyatları takip ediliyor. Bu sabah açıklanan iş dünyası güven endeksi verileri ise ülkede son 8 ayın en düşük seviyelerini işaret etti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir