Asya genelinde görünüm yeşil

FED toplantısı sonrasında ABD piyasaları satışla kapatırken yeni günde Asya’da Çin PMI verisinin de etksisi yükseliş yaşanıyor.

Asya genelinde görünüm yeşil

Son üç haftanın en düşük seviyelerinden yükselen Asya piyasalarından Çin’den gelen beklenmedik şekilde yükselişe işaret eden resmi PMI datalarının etkisi gözleniyor. HSBC imalat PMI datasından son 11 ayın en düşük seviyelerine gelinirken, resmi PMI datalarında ise 50.3 ile beklenmedik artış iki veri arasındaki farkın açılmasına neden oldu.

Bu iyimserliğin etkisi ile MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8’lik yükseliş ile güne devam ediyor. Yıl genelinde yüzde 2.2 yükselen endeks Çin’den gelen açıklamalar sonrasında ise yüzde 1.3 yükselmişti.   

Çin’den gelen imalat PMI datası sonrasında Şanghay endeksi yüzde 0.9 yükselirken, Hang Seng yüzde 0.7 yukarıda.

Japonya’da ise yeni günde yüzde 1 üzerindeki primli seyir takip ediliyor. Nikkie tarafında yüzde 1.16’lık yükseliş yaşanırken Topix yüzde 1.4’lük yukarı yönlü hareketle güne devam ediyor.  FED ve Çin etkisinin yeni sıra Japonya’da değer kaybı yaşayan ülke endekslerini destekliyor. Dolar Yen karşısından güçleniyor yeni günde dolar karşısında yüzde 1.3 değer kaybı yaşayan Yen 98.24 seviyesinde.

Avustralya’da ise bankalar tarafındaki hareketliliğin S6P/ASX üzerine etkili olduğu görülüyor. Avustralya dolarında düşüşte dikkat çekiyor. Yeni günde yüzde 0.3’lük geri çekilme ile 89.58 seviyesi hakim. Güne yükseliş ile başlayan endeks gün ortasında yüzde 0.11’lik geri çekilme ile güne devam ediyor. Ülkede sabah mevduatlara gelecek yeni vergiler konuşuluyor. 

Güney Kore Kospi yüzde 0.49’luk geri çekilme ile güne devam ediyor. Güney Kore Won’u ise güçlenerek 1.120 seviyesine geldi.

Yeni Zelanda yüzde 0.1’lik sınırlı yükseliş ile güne devam ederken Tayvan Taiex yüzde 0.3 aşağıda.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir