Asya FED korkusunu üzerinden atamadı

ABD'den gelen iyi veriler sonrasından düşüş Asya'da da devam ederken, Çin'de Şanghay endeksi sert yükseliş ile ayrışıyor.

Asya FED korkusunu üzerinden atamadı

THE LİRA/ÖZEL-İyi gelen haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve çekirdek TÜFE verisi sonrasında FED’in elinin rahatladığı algısı ile ABD piyasaları son 7 haftanın zirvesinden geri çekildi. ABD 10 yıllık tahvillerinden yüzde 2.80’lerin görülmesi ile endeksler düşerken, korku endeksi VIX 11.66’ya yükselirken haftanın son işlem gününde Asya endeksleri de güne düşüş ile başladı.

MSCI Asya Pasifik endeksi yüzde 0.6 düşerken yeni günde tahvil piyasalarındaki hareket takip ediliyor. Buna ek olarak bakır tarafındaki yükseliş dikkat çekerken Wellington civarında hissedilen deprem sonrasından Yeni Zelanda dolarındaki zayıflama sabah saatlerinde takip ediliyor.

FED’in tahvil alımlarında ne kadar agresif davranacağına dair belirsizlik açılışta Japonya endekslerinde etkili olurken Nikkei yüzde 1.27 düşüş yaşıyor. Topix yüzde 1.4 düşüşle güne devam ediyor.  Topix’te hafta genelinden yüzde 0.2’lik düşüş yaşandı, endeks geçtiğimiz hafta yüzde 4.6 yükselmişti. Bu hafta yaşanan düşüşlere rağmen Japonya endeksler hala iyi performans ortaya koyuyor. Nikkie yıl genelinde yüzde 31 yukarıda. Dolar Yen ise 97.11 seviyesine kadar geriledi.

Çin tarafından Hang Seng endeksi yüzde 1’lik düşüşle güne başlarken, daha sonrasından hızlı yükselerek yüzde 0.14’ye yükseldi. Çin’de dikkat çeken hareket Şanghay endeksinden yaşanıyor. Endeks yüzde 3.20 primle güne devam ediyor. Çin’de konut sektörüne gelen alımlar yeni günde dikkat çekiyor.

Avustralya’da yüzde 0.69’lik düşüş yaşanırken, dün kapalı olan güney Kore Kospi yüzde 0.09 aşağıda. Avustralya 10 yıllıklarından yüzde 3.94 seviyesine gelinmesi de takip ediliyor.   
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir