Asya endeksleri ikinci günde de yükseliyor

ABD verilerinin yarattığı iyimserlik yeni günde Asya açılışlarında da etkili oldu. Asya'da yükseliş ikinci günde de devam ediyor.

Asya endeksleri ikinci günde de yükseliyor

ABD’den beklentilerin çok üzerine çıkan ve 5 yılın zirvesine gelen tüketici güveni rakamlarının ve 7 en hızlı yükselişini yaşayan konut fiyatlarının yarattığı iyimserlik ile ABD endeksleri günün yükselişle kapattı. Yeni günde bu havanın devam ettiği gözleniyor.  ABD verileri ile ekonominin güçlendiği algısı değerlemeleri ve volatiliteyi arttırıyor.

Ay genelinde yüzde 3.3 değer kaybı yaşayan MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 yükselirken yeni günde Avustralya dolarındaki zayıflama ve Yen’de değer artışı takip ediliyor. Yen 0.2’lik yükseliş ile 102.17’te geldi. Avustralya 10 yıllık tahvil faizinde yeni günde 8 baz puanlık artış ile yüzde 3.41 seviyesine gelindi.

Nikkie yeni güne yüzde 1.4’lük yükseliş ile başlarken Topix ise yüzde 1.7’lik artış ile başladı. Dün Yen’de yeniden değersizleşme yaşanması ile yükselen Japonya’da yükseliş ikinci gününde de yükseliyor.

Çin endekslerinde ise yeni gün karışık açılışla başladı. Hang Seng yüzde 0.5 düşerken Şanghay yüzde 0.2’lik artış ile güne başladı. Açılış sonrasında da karışık seyrin devam ettiği gözleniyor. Hang Seng yüzde 0.66 düşerken Şanghay yüzde 0.422lik yukarı yönlü hareket ile güne devam ediyor.

Güney Kore Kospi yüzde0.69 yukarıdayken Tayvan Taiex yüzde 0.74’lük primle güne devam ediyor.

Avustralya’da ise endeks yüzde 0.01’lik sınırlı yükseliş yaşıyor. Avustralya doları 2011’den beri en düşük seviyesine gelirken, tahvillerde 3 Nisan’dan bu yana en yüksek seviyesine geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.