Asya 5 gün sonra hızlı yükseliyor

ABD’de günü yükseliş ile tamamlarken yeni günde Asya’da bu coşkuya cevap veriyor.

Asya 5 gün sonra hızlı yükseliyor

THE LİRA/ÖZEL-ABD piyasalarında dün FED yerine gelen veriler fiyatlanırken gün sonu kapanışları 4 günlük düşüş ardından yükselişle oldu.  Bu iyimser havaya dün Avrupa’dan gelen başta Almanya olmak üzere PMI verisi de eklenince yeni günde Asya olumlu havayı fiyatlamayı tercih etti.

MSCI Asya Pasifik endeksi yeni günden yüzde 1.3’lük yükseliş ile güne devam ederken gösterge endekslerde son 2 ayın en sert yükselişi yaşanıyor. Beş gün ardından yükselişe geçen endeks yaşadığı düşüşler ile yılın getirisini neredeyse tamamını silmişti.

Asya’da Japonya önderliğinde yükseliş takip ediliyor. Topix yüzde 2.3 yükselirken Nikkei yüzde 2.3’lik primle güne devam ediyor. Dolar Yen tarafından sabah saatlerinde yüzde 0.23’lük artış ile yeniden 99 Yen seviyesine gelindi. Yendeki değer kaybı da Japonya’da yükselişlere destek veriyor. Japonya’da ihracatçı şirket hisselerinde yükseliş hakim.

Çin’de ise dün beklentilerin üzerine çıkan pmı verisi sonrasından bugünde yükseliş yaşandığı görülüyor. Hang Seng yüzde 0.68’lik primle güne devam ederken Şanghay yüzde 0.34 yukarıda.

Avustralya’da madencilik hisselerine gelen alımlar ile endeks yükseliyor. S&P/ASX yüzde 1.2 yükselerek hafta başındaki bütün kayıplarını tefli ederken bakırda yaşanan yükseliş de endeksi olumlu etkiliyor.

Güney Kore yeni günde yüzde 1yükseliş ile güne devam ediyor.

Bölgede gelişen ekonomiler tarafına bakıldığında Tayvan Taiex yüzde 0.8’lik yükseliş yaşarken Singapur’da yüzde 0.3’lük yükseliş var. Yeni Zelanda yüzde 0.1’lik sınırlı yükseliş ile güne devam ediyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir