Asya 4 gün sonra yükselişe geçti

ABD'de Dow'un tarihi rekordan kapanması sonrasında haftanın son işlem gününde Asya'da dört günlük düşüş ardından yükselişe dönüldü.

Asya 4 gün sonra yükselişe geçti

ABD’de 16 bin puanın üzerinde kapanan Dow yeni rekor seviyesini test ederken, ABD endeksleri genelinden gün olumlu bitti. Veriler ve Almanya’dan gelen alım endeksinin yükselişinden destek gören ABD hisseleri yükselirken ABD 10 yıllıklarında da yükseliş kaydetti. 290 milyar dolarlık Samsung’un Apple’a patent tazminatı ödeyeceğini açıklaması da gün sonunda hisselere destek verdi.

ABD’den gelen olumlu hava ile haftanın son işlem gününde yükseliş yaşayan Asya endeksleri 4 gün sonra başını yukarı çevirmiş oldu. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5’lik yükseliş 141.74 seviyesine geldi.

Japonya’da Topix yeni günde yüzde 0.8’lik yükseliş yaşarken Toyota ve Softbank hisselerindeki artışın etkisi takip ediliyor. Nikkei yüzde 1.2 yükselirken yükselişte Yen’in Temmuz’dan beri ilk kez 101 seviyesine yükselişinin de etkisi gözleniyor. Haftanın son işlem günün yen dolar karşısında 10.26 seviyesinde. Yen hareketi otomobil üreticilerinin yükselmesine neden oluyor. Nikkie hafta genelinden yüzde 2.6’lık yükseliş kaydetti.

Çin’de Hang Seng yüzde 0.52’lik yükseliş ile güne devam ederken Şanghay tarafından yüzde 0.2’lik geri çekilme var. Dün gelen imalat aktivitesindeki yavaşlamanın yeni günde de sınırlı da olsa etkili olduğu görülüyor. Şanghay endeksi hafta genelinde yüzde 0.2 düşerken, Hang Seng yüzde 5.9’luk yükseliş   ile 8 haftanın zirvesine tırmanmıştı.

Avustralya’da bankalara ve enerji hisselerine gelen alımlar ile endeks yükseliyor. S&P/ASX yüzde 12lik yükseliş ile 5.342 puana yükseldi. Dolar endeksindeki yükseliş sonrasında AUDUSD sert düşüş ile 92.32 seviyesinde. Hafta genelinde endeks yüzde 1.1 düştü.

Yeni Zelanda yüzde 0.2’lik düşüş ile güne devam ederken, Güney Kore Kospi ise yüzde 0.7’lik yükseleiş yaşıyor. Singapur’da yüzde 0.1’lik düşüş kaydedilirken Tayvan ise yüzde 0.4 yukarıda.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir