Asıl risk Alman bankalarında

Almanya'nın bankacılık sisteminin dünyanın en kötülerinden biri olduğuna dikkat çekiliyor.

Asıl risk Alman bankalarında

Ülkelerin bankacılık sistemlerindeki sorunlar sorgulanırken, asıl büyük riskin Alman bankalarında olduğu belirtiliyor.

 

MBMG International Yönetici Ortağı Paul Gambles, Almanya'nın bankacılık sisteminin dünyanın en kötülerinden biri olduğunu söyledi.

 

Özellikle Deutsche Bank'ın aşırı kaldıraçlı olduğunu kaydeden Gambles, bankada olası bir kazanın meydana gelmesinin beklendiğini dile getirdi. 

 

Almanya'nın büyük sorun olduğunu bildiren Gambles, dünyada en kötü bankacılık sistemlerinden birinin Almanya'da olduğunu belirtti.

 

Ülkenin en büyük bankasında son beş yıldır bir kazanın meydana gelmesinin beklendiğini kaydeden Gambles, düşük kaliteli varlıklara sahip olan bankanın korkunç kaldıracı olduğunun bilgisini verdi. 

 

Gambles, CNBC'ye yaptığı açıklamada, 2008 yılından bu yana uygulanan politikalarla Almanya'nın bankacılık sisteminin ayakta tutulmaya çalışıldığını belirtti.

 

SERMAYESİ OLMASI GEREKEN SEVİYENİN KORKUNÇ ALTINDA

 

Geçtiğimiz hafta açıklamada bulunan ABD'nin TMSF'si konumunda bulunan Fedaral Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) Başkan Yardımcısı Thomas Hoenig, Deutsche Bank'ın sermayesinin olması gereken seviyenin korkunç derecede altında olduğunu ve hata payı olmadığını söyledi. 

 

Hoenig, Basel III kurallarının, bankalara olmadıkları halde iyi sermayelendirilmiş görünme imkanı verdiğini savundu.

 

Deutsche Bank Mali İşler Direktörü Stefan Krause ise Hoenig'in açıklamalarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Hoenig'in yorumları doğru değil, çünkü eğer Basel'de konulan çerçeveye bakarsanız biz, yaptığımızsermaye artırımı sonrasında Dünya'nın en iyi sermayelendirilmiş bankalarından biriyiz" diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir