Arçelik'te bilanço satışı

Arçelik'in ikinci çeyrek karının beklentileri karşılayamaması sonrasında şirket hisseleri yüzde 4'e yakın düşüyor.

Arçelik'te bilanço satışı

Arçelik'in ikinci çeyrek net karı piyasa beklentisini karşılayamazken, şirket yıl sonu tahminlerinde aşağı yönlü revizyona gitti.

 

Arçelik'in 2013 yılı 2. çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre net kârı, yüzde 9 azalarak 151.3 milyon TL'ye gerileyerek piyasa beklentisinin altında kaldı. Böylece Şirket'in 2013 yılı ilk 6 aylık döneminde kârı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 azalarak 280.7 milyon TL'ye geriledi.

 

İç ve dış talepteki zayıflık nedeniyle ikinci çeyrekte şirket, yatırımcılarını hayalkırıklığına uğrattı.

 

Şirketin 2. çeyrekte beklentileri karşılayamamasının ardından aracı kurumlardan gelen tavsiye değişiklikleriyle

şirket hisseleri haftanın ilk işlem gününde yüzde 3,57 oranında düşüşle 12,15 liradan işlem görüyor.

 

Ekspress Yatırım, tavsiyesini ''Piyasaya Paralel Getiri''ye çekti, hedef fiyatı ise 13.80 TL seviyesinde bulunuyor.

 

Oyak Yatırım, konu ile ilgili raporunda, Arçelik için tavsiyesini 'Endekse Paralel Getiri'den 'Endeksin Altında Getiri'ye indirirken, hedef fiyatını 12.5 TL'den 11.0TL'ye çektiklerini belirtti.

    

Raporda şu değerlendirme yapıldı:

 

"ARCLK: Arçelik'in 2Ç net karı beklentilerin altında. Tavsiyemizi Endeksin Altında Getiri'ye indiriyoruz

    

Arçelik, 2Ç 2013'de 151 mn TL net kar açıkladı ve 168 mn TL seviyesindeki beklentilerin altında kaldı. Açıklanan sonuçlarda gerek karlılık, gerek büyüme, gerekse de bilanço yapısı itibariyle genel bir bozulma trendi gözleniyor. Ayrıca şirket yönetimi de yıl sonu tahminlerini güncelledi ve büyüme tahminini hem ihracat hem de yurtiçi talep için aşağı yönde revize etti. Şirketin ihracat büyümesi yavaşlarken, yurtiçinde de hem pazardaki talep azalıyor hem de Arçelik bir miktar pazar payı kaybediyor. Bunun yanında pazar payını tekrar yükseltmek için yapılan pazarlama giderleri marjları olumsuz etkiliyor. Tahminlerimizi aşağı çekerek 11.0 TL hedef fiyat ile (önceki 12.5 TL) Endeksin Altında Getiri tavsiyesi veriyoruz."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir