Aralık ayı yeni rekorları getirecek

Son 30 yıl boyunca S&P 500 endeksi Aralık aylarında yüzde 80 oranında değer kazandı. Bu sene de, Aralık ayının hisse senedi sahiplerinin yüzünü güldürmesi bekleniyor.

aralik ayi yeni rekorlari getirecekHem, Dow Jones endustriel ortalaması hem de Nasdaq Kasım ayını yüzde 3,5 kazançla kapattı. S&P 500 endeksi de neredeyse yüzde 3 oranında yükseldi. Dow Jones ve S&P 500 rekor yüksek seviyelerine yakın seyrederken, Nasdaq 13 senedir ilk defa geçtiğimiz hafta 4.000 seviyesinin üzerini test etti.

ABD hisse senedi piyasaları Mart 2009'da boğa piyasasına girmişti. Yükselişinin son evresinde yani yılbaşından bu yana kadar olan dönemde S&P 500 endeksi yaklaşık olarak yüzde 27 oranında fırladı.

ABD hisselerinin tarihi, Aralık ayında da yükseliş olacağına işaret ediyor. Schaeffer'ın yatırım araştırmasından alınan verilere göre, son 30 yıl boyunca S&P 500 endeksi Aralık aylarında yüzde 80 oranında değer kazandı.

Öte yandan fiyatların rekor yüksek seviyeleri test etmesi, hisse değerlerinin gerginleşmesine dair kaygıları da arttırıyor. S&P 500 endeksi şimdiden gelecek yıl kazanç beklentilerinin 15 katına geldi ve uzun vadeli ortalamaların da üzerine çıktı.

Cuma günü gelecek Kasım ayı istihdam raporu ise değerlemeler açısından büyük önem taşıyor. Fed istihdam piyasasındaki gelişme devam ederse, bunun aylık 85 milyon dolar tutarındaki varlık alımının azaltımını tetikleyebileceğini söylemişti. Ekim ayında gelen veriler hükümetin kapanmasına rağmen beklenenin aksine, iş piyasasında güçlü bir büyümeye işaret etmişti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir