Apple'dan yeni sürpriz

Yeni iPhone lansmanı öncesinde teknoloji devinin yeni adımları tek tek gündeme gelmeye başladı.

Apple'dan yeni sürpriz

Apple’ın her yeni çıkardığı iPhone modelinden  önce olduğu gibi iPhone 5S lansmanının yaklaşmasıyla beraber tekrar telefon özellikleri hakkında söylentiler dolaşmaya başladı. Bu kez iPhone 5S de bulunması beklenen en dikkat çekici özellik parmak izi tarayıcısı olarak karşımıza çıkıyor.

Apple geçen sene 356 milyon dolar vererek Authen Tec. adında bir mobil güvenlik firmasını satın aldı. Authen Tec. parmak izi tarayıcısı üretimi yapan bir firma olması Apple’ın yeni telefonunda parmak izi tarayıcısı kullanacağı söylentilerini de beraberinde getirmişti. Nitekim iPhone 5S'te bulunması  bir parmak izi tarayıcısı bulunacağı Apple 'ın yaptığı patent başvurularını takip eden Patently Apple sitesinde de paylaşıldı. Sitenin haberine göre parmak izi tarayıcısının boyutu da oldukça küçültülmüş.

Apple son zamanda pazardaki rakiplerinden ayrışılabilmek için yeterli yenilik sağlayamamıştı. Buda hisse senedi fiyatlarına da  yansıdı ve şirket hisseleri yüzde 40’lık değer kaybetti. Bazı yorumcular Apple’ın parmak izi tarayıcısıyla cep telefonu pazarında tekrar atağa kalkıp, rakiplerini geride bırakma ihtimali konuşuluyorlar.

Teknoloji devi bir diğer yeniliği ise ay başında duyurduğu en yeni sürümü iOS 7'nin erişebilirlik seçenekleri arasında kafa hareketleriyle kontrol.
 
Son olarak geçtiğimiz gün yayınlanan iOS 7 beta 2'de ilginç bir detay görüldü. 9to5Mac'in yapmış olduğu haberde, iOS 7'nin erişebilirlik seçenekleri arasında yer alan kafa hareketleriyle kontrol özelliği ile Apple cihazlarını kafa hareketleriyle kontrol edebilmesine olanacak sağladığı kaydedildi. Habere göre, bu özelliği iOS 7'li cihazlarda yer alan sensörler ve kameralar yardımı ile kullanabilecek.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir