Anlaşmaya rağmen Washington krizi durulmayacak

Bütçe anlaşmasının sağlanması, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki krizin biteceği anlamına gelmiyor. Bütçe Komitesi Başkanı Paul Ryan geçtiğimiz hafta sonu Washington krizinin 2014'de bitmeyeceğinin sinyallerini verdi.

anlasmaya ragmen washington krizi durulmayacakFederal Reserve'in bu hafta odak noktası Washington olacak. Bunun olmasıyla birlikte Federal Açık Piyasa Komitesi, aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımında azaltımın ertelenmesinin nedeni olan ve ekonomi için tehdit olan Beltway fonksiyon bozukluğunu görmezden gelebilir.

Herşeyden sonra, Seneto'da muhtemelen bütçe anlaşmasını onaylayacak. Bütçe anlaşması önümüzdeki iki yıl boyunca  harcama seviyelerini ayarlayacak ve muhtemelen hükümetin kapanma riskinin kalkmasını sağlayacak.

Ben White CNBC için yazmış olduğu makalesinde Fed'in ve Amerika'nın geri kalanının bir daha düşünmesi gerektiğini ifade ediyor. White'a göre, Hükümeti krizden uzak tutan ve büyümeyi etkileyen harcama kesintilerinin uygulamaya konulmamasını müjdeleyen  bütçe anlaşmaları kesinlikle hoş karşılanmalı. Öte yandan, bu anlaşma Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin beraber marshmallow kızartmaya başladıkları ve ''Kumbaya'' şarkısını söylemeye başladıkları anlamına gelmiyor.

Bütçe Komitesi Başkanı Paul Ryan geçtiğimiz haftasonu GOP'u bir kez daha tersine döndürmeye çalışacağını açık şekilde gösterdi.

Pazar günü Fox Haber'e konuşan Ryan ''Cumhuriyetçiler ve Senato toplanmalı ve borç limiti ile ilgili bir çözüm bulmalılar. Biz borç limitinden başka hiç bir şey istemiyoruz. Borç limiti savaşını nasıl kazanabileceğimize karar vermeliyiz'' ifadelerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir