Ankaralı minibüsçüler yüzde 25 zam istiyor

Ankaralı minibüsçüler bıçağın kemiğe dayandığını belirterek minibüs taşıma ücretlerine yaklaşık yüzde 25 zam yapılmasın istedi.

ankarali minibusculer yuzde 25 zam istiyor

Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacıbekir Gani, minibüs taşıma ücretlerine 3 yıldır zam yapılmadığını belirterek, "Eylem ya da taşkınlık yapmak istemiyoruz ama artık bıçak kemiğe dayandı, şoför esnafı kontak kapatma durumuna geldi. Minibüs taşıma ücretlerine yaklaşık yüzde 25 zam yapılmasını istiyoruz" dedi.

Ankara Minibüsçüler Esnaf Odasında düzenlenen toplantıda konuşan Gani, minibüs taşıma ücretlerinin en son 1 Eylül 2011'de zam yapıldığını ve 2 lira 10 kuruş olarak uygulandığını hatırlattı. Yaklaşık 32 aydır belirlenen ücret tarifesi üzerinden yolcu taşımacılığı yaptıklarını vurgulayan Gani, "Geçen süre zarfında motorine gelen zamlar, tamir bakım, onarım, araç kasa fiyatları SSK-Bağkur, vergi, lastik, akü gibi zorunlu tüketimlerimiz göz önüne alındığında, esnafımızın mağdur olmaması için minibüs taşıma ücretlerinde yeni fiyat düzenlemesine gidilmesi zorunlu hale gelmiştir" diye konuştu.

Zorunlu tüketim giderlerinin 3 yıl önceki ve bugün ki fiyatlarını kıyaslayan Gani, "Motorin 2011'de 3,72 lira iken yüzde 16 zamla 4,30 liraya yükseldi, lastik 400-450 lira iken yüzde 50 zamla 600-650 lira oldu, akü 170-180 lira iken yüzde 40 zamla 240-250 liraya çıktı, araç kasası 85-90 bin lira iken yüzde 46 zamla 125-130 bin liraya yükseldi ve muhtelif vergi, sigorta, ceza gibi giderlerde de yüzde 50 artış yaşandı" ifadesini kullandı. -

"Bıçak kemiğe dayandı"-

Gani, şoför esnafının 3 yılı aşkın süredir Ankara'da zam almadığına dikkati çekerek, şunları söyledi: "Eylem ya da taşkınlık yapmak istemiyoruz ama artık bıçak kemiğe dayandı, şoför esnafı kontak kapatma durumuna geldi. Minibüs taşıma ücretlerine yaklaşık yüzde 25 zam yapılarak, 2 lira 60 kuruşa yükseltilmesi için gerekli girişimlerin yapılmasını istiyoruz. Mağduriyetimizin önlenmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'ten anlayış bekliyoruz ve acilen şoför esnafının mağduriyetini giderecek ulaşım zammının verilmesini talep ediyoruz." Özellikle 50 kilometre gibi mesafedeki uzak hatlara çalışan minibüs ve otobüslerin büyük büyük ölçüde zarar ettiğinin altını çizen Gani, 32 ay zarfında İstanbul ve diğer illerin de 2 kez zam aldığını da hatırlattı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *