Twitter için Anayasa Mahkemesi kararı

Anayasa Mahkemesi twitter kararını verdi.

anayasa mahkemesi'nden twitter karari

AYM, kararın bir örneğini Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na göndererek, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılmasını istedi.

Başvuruyu yapan Kerem Altıparmak, BTK ve TİB'in bu karar uyarınca Twitter'ı derhal açmak zorunda olduğunu söyledi. AYM bu kararıyla, BTK veya TİB'in, Türkiye'de yurtdışından yayın yapan siteleri tamamen kapatamayacağını da hüküm altına almış oldu. Bu karar; yurtdışından yayın yapan ve kısa süre önce kapatılan youtube için de, emsal oluşturabilecek.

İfade özgürlüğü ihlali

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Yaman Akdeniz ve Ankara Üniversitesi SBF öğretim üyesi Kerel Altıparmak'ın yaptığı bireysel başvuruyu karara bağlayan AYM, twitter'ın demokratik toplumların en temel değerlerinden biri olan ifade özgürlüğü gerekçesiyle tamamen kapatılamayacağına hükmetti.
Kapatılması yasal değil

AYM, kararında, mahkeme ve savcılık kararları uyarınca idarenin, erişim engellemesini URL bazında değil de tüm siteye yönelik uyguladığı ifade edilerek, "5651 sayılı Kanun'da yer alan düzenlemeler dikkate alındığında TİB'in kararına dayanak gösterdiği mahkeme kararlarını aşan ve milyonlarca kullanıcısı bulunan bir sosyal medya ağı olan twitter.com sitesine erişimin tamamen engellenmesini öngören işlemin kanuni dayanağının bulunmadığı ve bu sosyal paylaşım sitesine erişimin kanuni dayanağı olmaksızın ve sınırları belirsiz bir yasaklama kararı ile engellenmesinin demokratik toplumların en temel değerlerinden biri olan ifade özürlüğüne ağır bir müdahale oluşturduğ açıktır" ifadelerine yer verildi.

İdari yargı kararını da uygulamadı

Kararda, Türkiye Barolar Birliği'nin açtığı dava üzerine Ankara 15. İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararını uygulamayan TİB, "sitenin derhal erişime açılmaması nedeniyle bu yükümlülüğün yerine getirilmediği anlaşılmaktadır" sözleriyle de eleştirildi.

Twitter'ı derhal aç

AYM, kararın bir örneğini Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na göndererek, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılmasını istedi. Başvuruyu yapan Kerem Altıparmak, BTK ve TİB'in bu karar uyarınca twitter'ı derhal açmak zorunda olduğunu söyledi.

AK Parti'den Mahkemenin Twitter kararına ilk yorum

Anayasa Mahkemesi'nin Twitter kararına yönelik AK Parti'den ilk açıklama Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop'tan geldi. Şentop, ""Kimsenin şüphesi olmasın, mahkeme kararı uygulanır" diyerek Twitter'ın erişime açılacağının sinyalini verdi.

Şentop'a ilk olarak Anayasa Mahkemesi'nin Twitter'a erişimin engellenmesinin "hak ihlali" olduğuna yönelik kararı soruldu.

Bir hukukçu olarak kararı doğru bulmadığını ifade eden Şentop, "Kimsenin şüphesi olmasın, mahkeme kararı uygulanır" diye konuştu.

Şentop'un Anayasa Mahkemesi kararı, yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik açıklamalarından satır başları şöyle:

TWİTTER KARARI UYGULMADIĞI İÇİN KAPATILDI

"Hukukçu olarak kararı doğru bulmadım. Mahkeme, genel bir yasaklama değil de url bazlı bir yasaklama yapılmalıdır diyor. Twitter'da bu yapılamadığı için böyle bir yola gidildi.

Bir uluslararası şirket Türkiye'nin kurallarına uymak istemiyor. Temsilcilik bile açmıyor. Bir market bile Türkiye'de çalışacaksa kurallara uymak zorundu. Ama sanal ortamda faaliyet gösteren şirket kurallara uymuyor. Avrupa ülkelerinde uyduğu kurallara uymuyor.

İfade hürriyetini koruyalım ancak bunu korumanın ek yolu Twitter'in açılması mıdır? Diğer yanda kişilik hakları da korunmalıdır. Elbette mahkeme kararları uygulanır, kimsenin tereddüdü olmasın.

Mahkeme kararıyla yasaklanan içerikler Twittere tarafından kaldırılmadığı için kapatma kararı alındı. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruyla bu karar alındı. Usul dairesinde mahkeme kararı uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir