Analistlerden 'iyimserlik' uyarısı

Hisse senedi piyasalarına yönelik iyimserliğinin artarak sürmesi uyarılara neden oluyor.

analistlerden 'iyimserlik' uyarisiKüresel piyasalarda jepolitik risklerin arttığı bir ortamda yatırımcıların hisse senedi piyasalarına yönelik iyimserliğinin artarak sürmesi uyarılara neden oluyor.

ABD borsalarında Perşembe günü yaşanan satışın ardından Cuma günü piyasalar yükselişe kaldığı yerden devam etti.

Perşembe günü 15 ayın en büyük rallisini gerçekleştiren VIX endeksi haftanın son işlem gününde yüzde 17 oranında düşüşle 12,06 seviyesine gerileyerek tarihi seviyenin altına sarktı.

CNBC'ye konuşan National Australian Bank FX Stratejisti Ray Attrill, daha fazla cezalandırıcı yaptırım görülmesi ve Rusya'nın ne yönde cevap vereceği konusunun makro ekonomik etkiler yaratacağını belirtti.

Bu hafta jeopolitik tansiyonun yeniden artması durumunda, yatırımcılar Japon Yeni ile ABD doları gibi güvenli varlıklara yöneleceği kaydedildi.

İşlerin kızışması durumunda ABD dolarının ilgi çekeceğini, volatilite seviyesinin yükselmesi durumunda, Avustralya doları, Yeni Zelanda doları ve euro gibi iyi performans gösteren para birimlerinin performansının ortalamanın altında kalacağını ifade etti.

Diğer analistler de, jeopolitik risklerin bu hafta yeniden odak noktasına oturabileceği konusunda uyarıyor.

IG Stratejisti Evan Lucas, Rusya'ya dayalı baskı ne kadar arttıkça Avrupa endekslerinin de o kadar volatil olacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir