Amerika'yı Çin korkusu sardı

Çin Merkez Bankası'nın açıklaması Amerika'yı nasıl etkileyecek?

Amerika'yı Çin korkusu sardı

Amerika'da sabit gelirli yatırımcılar, Federal Reserve'in tahvil alım programını azaltmaya başlayacağı tarihe odaklanmışlarken stratejistler Çin tarafından gelebilecek yeni bir tehdidin varlığından söz etmeye başladılar. Stratejistlere göre Çin politikası, ABD hazinesini zora sokabilir.

Çin Merkez Bankası (PBoC) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, artık yabancı kur bulundurmanın ülkeye fayda getirmediğini açıklamıştı. Çin’in yeterince rezerv biriktirdiği kaydedilirken daha fazla rezerve ihtiyaç duymadığını kaydedilmişti. Rezervlerin büyütülmesinin artık fayda sağlamadığını kaydeden merkez bankası başkan yardımcısı Yi Gang, Çin Ekonomi Formu’nda yaptığı değerlendirmede birikimlerin artık Çin’in lehine olmadığını dile getirmişti.

CNBC'de yer alan Matt Clinch haberine göre, analistler PBoC bunu yaparsa, bunun müdahale olmadan kur dalgalanmalarına neden olacağını, bu nedenle büyük dolar rezervlerinin de negatif etkileneceğini ifade ediyorlar.
 
Eğer artık dolara daha fazla ihtiyaç olmazsa, bu ABD hazine kağıdı gibi dolar cinsinden varlık alımının frenleneceği olarak okunabilir. Rabobank baş faiz stratejisti Richard McGuire  ''Eğer bu alımları düşürürlerse, kimin marjinal alıcı olacağını bulmanız gerekir. Federal Reserve'in varlık alımını azaltmasıyla birlikte bunun olması ABD Hazinesi için uzun dönemli ayı hareketi anlamına gelir'' şeklinde konuştu.

Reuters'dan ulaşılan verilere göre Çin, Amerika'nın 1,3 trilyon dolar ile en büyük kreditörü.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir