Amerika yüzde 3-4 büyüyebilir

FED'in eski başkanlarından Heller, Amerika'nın yüzde 3-4 büyüme oranını yakalaması gerektiğini savundu.

Amerika yüzde 3-4 büyüyebilir

1986-1989 dönemi Fed Başkanı Robert Heller, CNBC mikrofonlarına verdiği röportajında Lawrence Summers'ın Bernanke'nin koltuğuna oturmak için yanlış kişi olduğunu söyledi ve Amerika'nın yüzde 3-4 büyüme oranını yakalaması gerektiğini savundu.

Çarşamba günü açıklanan Amerika ikinci çeyrek büyüme rakamı, beklenenin üstünde bir performans sergileyerek geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 1,7 büyüdü. Beklenti büyümenin yüzde 1,1 oranında gerçekleşmesi yönündeydi. Beklentiye göre iyi gelen büyüme verisinin ardından Eski Fed Başkanı Robert Heller bu oranın Amerika potansiyelinin çok altında kaldığını söyledi. Heller, politika yapıcıların, büyüme potansiyelinin önündeki engelleri kaldırması halinde, Amerikan ekonomisinin yüzde 3-4 oranında büyümeye ulaşabileceğini söyledi.

Heller ''Büyümemiz yüzde 1-2 aralığına sıkışmış durumda. Bazı kısıtlamalardan çıkılırsa ekonomi çok hızlı bir şekilde yüzde 3-4 büyüme seviyelerini yakalayacaktır'' diye konuştu.  Heller en büyük baskılardan birinin devletin sahip olduğu yerlerde sondaj çalışması yapılmasıyla ilgili getirilen kısıtlamalar olduğunu, bunun petrol ve gaz şirketlerinin daha fazla büyümesini engellediğini belirtti. Heller ayrıca kullanılmayan çok fazla kaynak olduğuna ve buna büyük boyutlara ulaşan işsiz insanların da dahil olduğuna dikkat çekti.

Fed başkanlık koltuğuna oturmak için ise Summer'ın doğru kişi olmadığını savunan Heller ''Summer çok zeki bir adam; fakat Bernanke'nin zamanında olduğu kadar iyi bir uzlaşma sağlayıcı değil'' dedi.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir