Altının çıkışından kuyumcular endişeli

Kapalıçarşı Esnaf Derneği Başkan Yardımcısı Saraç "Düğün sezonu alışverişinin bu aylarda başlaması gerekiyordu ancak Kapalıçarşı'da işler durgun" dedi.

altindaki yukselme kuyumculari dusunduruyor!Altın fiyatlarının yükselmesi düğün sezonu öncesi işlerinin açılmasını bekleyen kuyumcuları endişelendirdi.

İşlerinin durgunluğuna çözüm arayan kuyumcular, düğün sezonlarında takı kültüründe önemli yeri olan çeyrek altının yüksek fiyat nedeniyle düşen talebini, düşük gramlarda alternatif seçenekler sunarak canlandırmak istiyor.

Kapalıçarşı Esnaf Derneği Başkan Yardımcısı Atilla Saraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altın fiyatlarının yükselmesiyle işlerde durgunluğun başladığını ifade etti.

Altın alım satımının düğün sezonu alışverişi nedeniyle mart ayından itibaren hareketlendiğine işaret eden Saraç, "Düğün sezonu alışverişinin bu aylarda başlaması gerekiyordu ancak Kapalıçarşı'da işler durgun" dedi.

Altındaki yükselişin nedeninin küresel ekonomideki belirsizliklerden kaynaklandığını savunan Saraç, "Yatırımcılar, dünyada belirsizliğin olduğu, merkez bankalarının eksi faiz uyguladığı dönemde paranın gidebileceği yer olarak altını seçiyor. Küresel ekonomideki toparlanma çabalarına rağmen bir gelişme kaydedilememesi yatırımları, altına yöneltiyor. Şu anda ons fiyatı bin 270- bin 300 dolar civarında ama bu yıl içinde bin 400 dolara kadar çıkabileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

FİYAT ARTTIKÇA BOYUT KÜÇÜLÜYOR

Saraç, altındaki fiyatların artmasının talebi düşürdüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

"Özellikle sarrafiye altın dediğimiz, para şeklindeki hediyelik altınlarda alternatif ürünler ortaya çıktı. Artık çeyreğin yarısı ve çeyreğin çeyreği de üretilmeye başlandı. Bir ürünün sürekli olarak küçülmesi, fiyatların yükselmesiyle alım gücünün azaldığını gösterir. Talep azalması kaynaklı durumu telafi etmek için alternatifler üretiyoruz. Çeyrek altın şu an 180-190 civarında. 190 lira düğünde takmak bazı bütçelere göre yüksek geliyor. Bunun yarısı ya da çeyreğini takmak insanlara daha cazip geliyor."

"İŞLER DURMA NOKTASINA GELDİ"

İzmirli kuyumcu Hüseyin Porsuk da altının gramı 100 lirayı geçtikten sonra işlerinin durma noktasına geldiğini ileri sürdü.

Düğünlerde takı kültürünün zayıfladığını aktaran Porsuk, "Önceden bir çeyrek altın 30, 50 ve 100 lirayken yoğun bir satış vardı. Şimdi 200 liraya yaklaşınca kimse takamaz oldu. Dolayısıyla artık takı gücünü yitirmeye başladı, başka hediyeler tercih ediliyor. Zaten durgun olan işler, bitme noktasına geldi" diye konuştu.

Porsuk, düğün sezonunun mart-ekim arası dönemi kapsadığını ve kuyumcuların tüm yıl bu sezona hazırlandığını da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir