Altında yükselişin devamı var mı?

Geçtiğimiz hafta ara vermeden yükselen altında bu rallinin devamı olup olmadığı merak ediliyor.

Altında yükselişin devamı var mı?

Altın fiyatları son 8 seansta yükselişini korudu.  Yılın ilk yarısından Nisan ayındaki sert düşüş ardından en uzun süren maratonunu yaşayan altın Cuma günü piyasaların kapanışında 1.375 dolar seviyesindeydi.

Sterne Agee analistileri Michael Dudas ve Satyadeep Jain altın fiyatlarında yükselişin süremsi için dikkat edilmesi gereken birkaç noktayı öne çıkartılar.

Fiyatların gidişatında öncelik olarak ise Çin gösterildi. Çin’deki ekonomik aktiviteye paralel olarak talepte artışın fiyatlar üzerinde olumlu etki yapacağı belirtiliyor. Fiziksel talebin artması ile Çin’de altın alımlarının yüzde 54 artması beklentisi gündeme taşındı.

Jeopolitik tansiyonun yükselmesi enflasyon rakamlarına dair endişelerin artması altın fiyatlarına yön veren diğer gelişmeler olacak. Özellikle ABD’de tahvil alımlarının sınırlandırılmasının gündeme her gelişi ile birlikte ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş de değerli metallerde güvenli liman algısını güçlendiriyor. Comex tarafına bakıldığında da yükseliş bir süre daha devam edebileceği algıyı güçlendiren sinyaller olduğuna dikkat çekildi.

Dudas ve Jain’in raporunda rallini süreceği kaydedilirken,  BofA Merrill Lynch teknik stratejisti  MacNeil Curry’de geçtiğimiz Cuma günü yatırımcılara gönderdiği notta altın için boğa tutumunu koruduğunu belirtti. Raporda 1399-1400 bandına dikkat edilmesi gerektiğini altı çizilirken 1320’nin altının yeniden sıkıntı yaratabileceği kaydedildi. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir